Odbahnění Dolního rybníka v Zámecké zahradě v Teplicích začalo. Naposled se čistil před 80 lety

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Odbahnění Dolního rybníka v Zámecké zahradě v Teplicích a následné úpravy potrvají do srpna

3 500 tun bahna je podle propočtů v Dolním rybníku v Zámecké zahradě v Teplicích. Naposledy se odtamtud vyváželo ve 30. letech 20. století. Teď ho začaly ze dna vypuštěné nádrže odstraňovat bagry.

Protože je rybník v památkové zóně a je významný i z hlediska ochrany přírody, musely se před jejich začátkem na místě udělat přírodovědné, technické i archeologické studie.

Dělníci pak museli pod dohledem památkářů rozebrat a vytřídit původní kamenivo ze břehů a také posbírat odpadky ze dna rybníka. Teď už tam bagristé bláto vybírají – ale ne rovnou na náklaďáky.

„Bahno se musí nejdřív vysušit. Máme tady deponii, kam se sediment přehazuje, a teprve poté, co je suchý, se začne nakládat – budeme ho využívat k rekultivaci, nepůjde na skládku,“ vysvětlila Naděžda Zamrazilová z firmy Aquatest.

Práce by měly být hotové v srpnu a město za ně zaplatí 5,5 milionu korun.

Odbahnění Horního rybníka v Zámecké zahradě není podle Teuschlové tak akutní – naposledy se uskutečnilo v 70. letech minulého století.

Spustit audio

Související