Od září už se nesmí topit v kotlech 1. a 2. emisní třídy. Lidé mají poslední tři týdny na jejich výměnu

12. srpen 2024 15:11

S koncem prázdnin se blíží taky konec používání kotlů první a druhé emisní třídy. Ekologičtější způsoby vytápění lidé pořizují i s využitím dotací. Že to má smysl, prokazuje studie Českého hydrometeorologického ústavu.

Škodliviny vznikající topením měřili odborníci na různých místech republiky od roku 2016.

Zdeňka Rohanová z oddělení kvality ovzduší ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu shrnula, že ročně se prachové částice v ovzduší snížily v průměru o 1-5 procent. U polyaromatických uhlovodíků, kam patří i benzoapyren, to bylo roční snížení o 5-20 procent.

Na Ostravsku, Karvinsku a Frýdeckomístecku přitom byl úbytek těchto znečišťujících látek mnohem vyšší než je celorepublikový průměr.

I přesto by lidé měli podle Rohanové dál pokračovat ve změně topení. „Myslím si, že těch kotlů na výměnu je ještě dostatek. Stále ještě dochází i k překračování těch emisních limitů. Měřili jsme i v období, kdy byla ta energetická krize, a tam právě opět došlo k nárůstu těch škodlivin,“ shrnula hygienička.

Domácnosti s nízkými příjmy mohou do konce srpna žádat na kraji o dotaci

Lidé se mohou rozhodnout si buď pořídit tepelné čerpadlo či ekologicky šetrnější kotel na dřevo nebo uhlí.

Do konce srpna mohou lidé požádat o tzv. kotlíkovou dotaci na kraji. Ta je tentokrát určena hlavně pro domácnosti s nízkými příjmy. Pak už bude nutné žádat o dotaci Státní fond pro životní prostředí.

V posledních letech si domácnosti s využitím kotlíkové dotace pořídily 5960 kotlů v celkové výši téměř 700 milionů korun. Podle mluvčí krajského úřadu Magdaleny Fraňkové se kotle vyměňovaly nejvíc na Děčínsku, Ústecku a Žatecku.

Spustit audio

Související