Od narození Helmuta Niedermeyera, zakladatele úspěšného obchodního řetězce, uplynulo 95 let
Tentokrát vám ve výročí týdne představíme opavského rodáka Helmuta Niedermeyera. Narodil se 28. února 1926 v rodině známého opavského kavárníka Alexandra Niedermeyera.
Helmutovo dětství patrně nebylo příliš klidné. Jeho matka zemřela krátce po porodu, a tak ho následujících 10 let vychovávala macecha. S tou se pak jeho otec rozvedl, aby se mohl oženit znovu. Krátce nato pohraničí i s Opavou v rámci Mnichovské dohody připadlo nacistickému Německu. Helmutův otec byl poté z politických důvodů 7 let vězněn v koncentračním táboře.
Když bylo Helmutu Niedermeyerovi 17 let, byl odveden do Wehrmachtu a nasazen na východní frontě, kde padl do sovětského zajetí. 5 let prožil v trestaneckém táboře na Sibiři. V táboře se rozšířila tyfová horečka, kterou z 83 vězňů přežili jen 3. Helmut Niedermeyer byl jedním z nich.
Po propuštění ze zajetí se už do Opavy nevrátil. I na něj se vztahovaly Benešovy dekrety, a tak odešel do Vídně. Zde několik let pracoval v obchodním domě s fotografickými potřebami, až se v roce 1957 pustil do vlastního podnikání. Založil firmu Niedermeyer AG, která se specializovala na prodej potřeb pro fotografování a filmování a také rentgenování.
Firma si vedla velmi dobře a v následujících letech otevřela řadu poboček. Na přelomu 80. a 90. let se Niedermeyer Group zaměřil – opět úspěšně, na obchod s elektronikou.
V roce 1997 odešel Helmut Niedermeyer do důchodu a společnost předal svému synovi, který ji o 2 roky později prodal. Helmut Niedermeyer zemřel v roce 2014 ve věku 87 let na ostrově Tenerife.
Heute stellen wir den Troppauer Helmut Niedermeyer vor. Niedermeyer wurde am 28. Februar 1926 in die Familie eines bekannten Troppauer Cafetiers Alexander Niedermeyer geboren. Helmuts Kindheit war nicht schön: kurz nach seiner Geburt starb seine Mutter und die nächsten zehn Jahre zog ihn seine Stiefmutter auf. Sein Vater ließ sich von ihr scheiden, damit er noch einmal heiraten kann. Kurz danach wurde Troppau Teil des Deutschen Reiches und Helmuts Vater war in der Zeit des Nationalsozialismus aus „politischen Gründen“ sieben Jahre lang in einem Konzentrationslager interniert. Im Alter von 17 Jahren wurde Helmut Niedermeyer zur Wehrmacht eingezogen und geriet an der Ostfront für fünf Jahre in sowjetische Kriegsgefangenschaft, die er in Sibirien verbrachte. Von 83 an Paratyphus erkrankten Lagerinsassen war er einer von nur drei Überlebenden.
Nach der Entlassung aus der Gefangenschaft kehrte er nicht mehr nach Troppau zurück. Auch auf ihn bezogen sich die sog. „Benesch-Dekrete“ und deswegen ging er nach Wien. Einige Jahre arbeitete er in dem Wiener Fotohaus Herlango. Im Jahre 1957 gründete er sein eigenes Unternehmen Niedermeyer AG als Röntgen-, Foto- und Filmartikel-Geschäft. Der Firma ging es gut und in den Folgejahren entstanden weitere Filialen. Durch Übernahmen in den späten 80er und frühen 90er Jahren entwickelte er daraus den Niedermeyer-Konzern als Elektronikhandelsunternehmen. Im Jahre 1997 ging Niedermeyer in die Rente und übergab die Firma an seinen Sohn Christian, welcher sie zwei Jahre später verkaufte. Am 3. Februar 2014 starb Niedermeyer mit 87 Jahren auf der spanischen Insel Teneriffa.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
ONLINE: Řeka Bělá na Jesenicku odřízla několik obcí. V jižních Čechách přetekla husinecká nádrž
-
Povodně ochromily železniční dopravu. Od půlnoci nejezdí vlaky mezi Přerovem a Ostravou
-
OVĚŘOVNA: Harrisová měla mít při debatě naslouchátko. Byly to ale náušnice od Tiffanyho
-
Úplavice či žloutenka. Lidé by neměli pít z vyplavené studny, ani jíst jídlo z polí, které zaplavila voda