Očkování seniorů v Ústeckém kraji začalo v domově pro seniory na Severní Terase

13. leden 2021 13:49
Informace ze severu Čech
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Očkování v domově seniorů na Severní Terase v Ústí nad Labem

Domov pro seniory na Severní Terase v Ústí nad Labem je první v Ústeckém kraji, kam zamířily mobilní očkovací týmy. Vakcínu proti covidu-19 tam dostane 79 klientů a 46 zaměstnanců.

„Přijely dva očkovací týmy z Krajské zdravotní. Postupně obcházejí jednotlivá patra domova. Klienti na ně čekají buď v jídelnách, kde očkování probíhá, nebo, k těm imobilním, přijdou zdravotníci až na pokoj,“ popsal ředitel domova Petr Boťanský.

Vysvětlil také, proč není vakcína pro všechny klienty a pracovníky.

„Někteří to odmítli a jiní nemohou být očkováni – například klienti pro to, že jsme nestačili během 24 hodin sehnat informovaný souhlas od opatrovníků, nebo jsou v ochranné lhůtě po prodělání covidu,“ shrnul Boťanský.

Očkování už má za sebou i vedoucí zdravotnického úseku domova Pavel Filip – obavy z vedlejších účinků neměl: „Je to firma, která si nemůže dovolit udělat něco, co by lidem uškodilo, protože by ztratila své renomé, takže strach z toho nemám. Myslím si, že je tuna jiných, nebezpečnějších věcí. Do očkování jsem se netlačil, ale do budoucna to vidím jako plus.“

V ostatních šesti městských domovech pro seniory je podle náměstka primátora Tomáše Vlacha z hnutí ANO podobný zájem o očková. Chce ho zhruba 60 procent klientů a 40 procent pracovníků.

Spustit audio

Související