Ochránci přírody prořezávají vršky Českého středohoří kvůli chráněnému konikleci
Z vrcholků Českého středohoří se v těchto dnech ozývají motorové pily. Dobrovolní hasiči a ochránci přírody je totiž čistí od šípků, akátů a dalších náletových dřevin. Důvodem je ochrana některých kriticky ohrožených druhů rostlin a živočichů.
Na Holém vrchu u obce Hlinná na Litoměřicku roste například vzácný koniklec. A každý rok tam dobrovolní hasiči čistí jeho přirozené prostředí – tak, aby se mu dařilo.
„Ta lokalita byla tak zarostlá, že by tudy člověk neprošel. My se teď chceme vrátit k té původní podobě, kdy tu byly holé vrchy,“ popisuje nezávislý starosta Hlinné Martin Ušala.
Každý rok ze zarostlé stráně Holého vrchu vysekají hasiči desítky metrů čtverečních křovin – především kvůli koniklecům, které v těchto místech rostou.
„Jde nejen o koniklec luční, ale také o kriticky ohrožený koniklec otevřený. Pak jde také o křížence těchto dvou druhů,“ vysvětluje Ondřej Nitsch se Správy CHKO České středohoří.
Orchanáři se pokoušejí obnovit pastviny na více místech Českého středohoří
Správa dostala na údržbu a obnovu těchto pastvin 30 milionů korun z evropských fondů. Jen na Holém vrchu už investovali ochránci téměř 150 000 korun. Zásahy jsou ale potřeba i na jiných místech.
„Obdobné zásahy, jaké se dělaly nad Hlinnou, byly potřeba i támhle na Hradišti nebo naproti na Holém vrchu – v celé té evropsky významné lokalitě, která je poměrně rozsáhlá,“ dodává Nitsch.
Stejnou péči vyžadují také Bílé stráně u Litoměřic, Borečský vrch, Košťálov, Lipská hora, Lovoš, Milešovka, Porta Bohemica a Radobýl.
Vysekáváním vrchů ale práce ochranářů nekončí. „Ty dřeviny silně zmlazují, tak aby to zas brzy nezarostlo, je třeba tam zavést pastvu a pravidelné kosení,“ vysvětluje Ondřej Nitsch.
Ochránci v Českém středohoří si kladou za cíl podpořit šest místních ohrožených druhů – koniklec otevřený je jedním z nich. Dalším je například ještěrka zelená nebo přástevník kostivalový.
Související
-
Skála, které se říká Zkamenělý úředník, se ukrývá v lesích Českého středohoří nad Staňkovicemi
V Českém středohoří je spousta rozmanitých skal, balvanů a skalních útvarů. K řadě z nich se vážou i místní pověsti. Jedním z takových kamenných útvarů Amtmann.
-
Krajský úřad zrušil stavební povolení na tři cesty u dálnice v Českém středohoří
Krajský úřad Ústeckého kraje zrušil stavební povolení na tři cesty kolem dálnice D8 v Českém středohoří. Reagoval tak na rozsudek ústeckého krajského soudu.
-
Do Českého středohoří se díky ochráncům přírody vracejí téměř vyhynulí motýli – okáči skalní
Kdysi běžný druh motýla, okáč skalní, přežil pouze na Rané na Lounsku. Ochránci přírody se teď snaží o jeho záchran – vysazují ho i na další kopce v Českém středohoří.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Pohled odborníků: koalice Spolu je outsiderem, i proto mění Fiala ‚svou značku‘ a snaží se být lidský
-
Protestující: Je jedno, jestli jste queer, nebo homofob. Proti Gruzínskému snu jsme v tom všichni společně
-
Naším největším limitem, alespoň v rámci Evropy, jsme my sami. Naše doba nezná hranic, míní Dostalík
-
Týdeník iROZHLASu: varovné signály, Babišův střet zájmů a velkolepé finále Zrádců