Ochránci přírody instalují na rybníky v Ústeckém kraji plovoucí ostrovy. Pomohou vodním ptákům s hnízděním
Na Zámeckém rybníku v Děčíně se objevil umělý plovoucí ostrov osázený vodními rostlinami. Umístili ho tam ochránci přírody a strážci národního parku České Švýcarsko. Ostrůvek pomůže vodním ptákům, zejména labutím, nerušeně zahnízdit a vyvést mladé. Plovoucí hnízdiště už je i na rybníce ve Staré Olešce na Děčínsku. Ochránci přírody se chystají ostrůvky umístit na další dva rybníky v Ústeckém kraji.
„Jde o kovovou nerezovou konstrukci podpořenou plováky, která má v sobě nainstalovanou jutovou rohož, která umožní zakořenění vodních rostlin, které jsme tam dodali,“ popisuje plovoucí ostrov pro hnízdění vodního ptactva strážce národního parku Miroslav Rybář.
Zhruba dvoumetrový ostrůvek osázený rostlinami kopíruje výšku hladiny rybníka.
„Tady k tomu nižšímu vyrobíme ještě vyvýšený ostrov, který bude asi 40 centimetrů nad vodní hladinou. Ten bude především určený pro hnízdění labutí, které na tom nejsou v okrese Děčín populačně nejlépe,“ vysvětluje Rybář.
Právě loni zahnízdil labutí pár po dlouhých letech na Zámeckém rybníku v Děčíně, kvůli hustému provozu a rybářům tam ale ptáci neměli klid. Ostrůvek jim má pomoci v nerušeném vyvedení mláďat.
„My jsme dokončili výzkumný projekt, který kofinancovala Technologická agentura České republiky. Vyvinuli jsme díky tomu technické řešení těch ostrovů,“ vysvětluje Milan Hladík z Vodohospodářského rozvoje a výstavby.
Firma vyrobila před pěti lety podle skotského vzoru plovoucí ostrovy, které se chovaly jako biotop a poskytovaly útočiště a živiny mnoha živočichům v příbřežních zónách lipenské přehrady.
„Zjistili jsme, jako vedlejší produkt, že se na tom zalíbilo ptákům. Na Lipně zahnízdili i rybáci, což je velice vzácný druh,“ dodává Hladík.
Nabídky hnízdících ostrůvků si povšimnul ředitel národního parku České Švýcarsko, který je sám ornitolog, a ve spolupráci s městem Děčín a Ústí nad Labem jich několik objednal. „Děláme jich tady pět, a mezitím jsme napsali grant na Norské fondy, na vývoj těch ostrovů speciálně pro ptáky,“ dodává Hladík.
Kromě Děčína a Staré Olešky přijdou plovoucí mokřady na rybník Světlík u Krásné Lípy a na vodní plochu v přírodní rezervaci u Chomutova.
Související
-
Ústecký kraj chce vyznačit hřebenovku přes Krušné hory a České Švýcarsko a přidat peníze na památky
Ústecký kraj chce dát na vyznačení hřebenové trasy pro turisty v Krušných horách a v Českém Švýcarsku milion korun.
-
Národní park České Švýcarsko se připravuje na turistickou sezonu
Národní park České Švýcarsko se připravuje na začátek sezony. Strážcům se podařilo zprůchodnit několik turistických tras, které byly uzavřené kvůli popadaným stromům.
-
Kůrovec zlikvidoval v národním parku České Švýcarsko skoro polovinu smrků
Kůrovec zlikvidoval zhruba 40 procent smrkových porostů v Českém Švýcarsku. Správa národního parku se v roce 2019 rozhodla proti lýkožroutovi smrkovému nezasahovat.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Jsou úředníci podjatí? Přípravu sarkofágu přes hořící ostravskou haldu komplikují námitky
-
Zákon o kryptu? Pozitivní signál, ale nejsem si jistý připraveností ČNB, míní ekonom
-
Vrecionová: Obavy zemědělců ohledně dohody se zeměmi Mercosur jsou zbytečné, výhodná je i pro Česko
-
Írán ztrácí v Sýrii důležitého spojence. Rusko si hrálo na velmoc, na kterou nemělo, říká politický geograf