Obyvatelé Arnoltic přispívají do sbírky na opravu kostela. Víra s tím nemá co dělat, říkají

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kostel v Arnolticích

Kostel v Arnolticích na Děčínsku se po letech chátrání nejspíš dočká záchrany. Doteď byl přístup biskupství řekněme vlažný. S výraznou iniciativou nakonec uspěli sami obyvatelé obce – většinou nevěřící.

Na několikeré výzvy radnice dostal správcovství na starost Marcel Hrubý. Farník, kterému už se podařilo zachránit 13 kostelů. S výraznou pomocí lidí ze Spolku pro záchranu kostela v Arnolticích tak oprava letos začala. Po sanaci nebezpečných prvků přijdou jako první na řadu nejspíš věžní hodiny.

„Děda mi vždycky vykládal, že když dělal na poli za obcí, tak vždycky sledovali obecní hodiny, které jim určovaly čas práce. A po ty roky, kdy jsem viděla, jak ten kostel chátrá, to pro mě bylo strašné a chtěla jsem s tím něco dělat. Jednoho dne jsem přišla za panem Skálou a řekla mu, že kdyby obec náhodou něco zamýšlela s kostelem, že velice ráda pomůžu,“ vypráví Martina Knická, teď už předsedkyně Spolku na záchranu kostela v Arnolticích.

Starosta Jaroslav Skála ihned doplňuje první velký cíl: „Děláme sbírku na hodiny. V rámci těch hodin by mělo být samozřejmě automatické zvonění, takže zvonit by měl. Ale v tuto chvíli je v kostele jeden jediný zvon, a to malý zvon, a ten je potřeba rekonstruovat.“

„To vidím jako dobré, i když by se mohlo zdát, že hodiny mohou být až na posledním místě. Ale když se kostel ozývá, ať už zvonem, nebo hodinami, tak je vidět, že se něco děje, že se kostel začíná probouzet,“ hodnotí aktivitu lidí z obce Marcel Hrubý, administrátor farnosti v Srbské Kamenici, který dostal správu arnoltické církevní stavby na starost.

Kostel na začátku 20. století vyhořel. Tehdejší farníci spolu se šlechtou ho znovu postavili, ale už neměli na bohatý mobiliář. O jeho zbytky přišel, když na konci 20. století chátral. A Marcel Hrubý teď pro něj objevil v Mladé Boleslavi i nový oltář.

Kostel v Arnolticích

„Je to taková trochu moje iniciativa. Když se uvažovalo o tom, kam ho dáme, tak se Arnoltice nabízely jako nejbližší kostel. Veliký, který potřebuje obnovu. Ovšem v tom stavu, v jakém je, tam oltář nemůže přijít.“

O zkušenostech Marcela Hrubého se záchranou kostelů věděl i starosta Jaroslav Skála a přál si, aby biskupství opravou pověřilo právě jeho. Stav kostela se totiž rychle zhoršoval.

„Z kostela začaly vypadávat pískovcový bloky. A tady všude kolem je hřbitov. To byl jeden z těch impulzů, kdy jsme pochopili, že už něco musíme udělat, nebo to spadne celý. Nebudeme čekat 30 let se zavřeným hřbitovem na to, až spadne kostel,“ shrnuje Skála.

U kostela už stojí část lešení, další je na hromadě uvnitř. Prvním cílem ale zůstávají hodiny. Na ty by chtěl spolek vybrat peníze ještě letos.

Spustit audio

Související