OBRAZEM: Lékaři v Ústí nad Labem nahradili pacientovi část lebky titanovým implantátem

2. srpen 2017

57letému muži z Bíliny nahradili lékaři v Ústí nad Labem část lebky implantátem z titanu. Náhrady z jiných materiálů pacientovo tělo dříve odmítalo. Implantát je vyrobený na míru. Jedinečnost neurochirurgické operace spočívá právě v použitém materiálu náhrady – titan má podle lékařů velmi malé riziko infekčních komplikací.

Muži po úrazu před 17 lety lékaři zachránili život odstraněním části lebky, aby měl oteklý mozek dost místa. Kromě deformace hlavy pak pacient trpěl bolestmi a změnou prokrvení mozku.

„Unikátnost operace nebyla v použití implantátu zhotoveného na míru, ale v použitém materiálu. První 3D implantát lebeční kosti zhotovený na míru jsme implantovali už před devíti lety. Tehdy jsme použili mikroporézní polyetylén, který se však u tohoto pacienta ukázal jako nevhodný. Tentokrát jsme, jako první v České republice, implantovali náhradu zhotovenou na míru z titanu,“ vysvětluje MUDr. Petr Vachata, Ph.D., MBA.

Titanovou náhradu lékaři podle neurochirurga Martina Sameše k lebce připevnili titanovými šrouby. Doplnil, že pacientovi se vede dobře a jeho obtíže zmizely.

autor: hau
Spustit audio