Obrázek z terezínského ghetta se dostal do vesmíru. Teď ho americký astronaut přivezl zpět

8. duben 2019

Do Terezína na Litoměřicku se dnes symbolicky vrátila kresba Petra Ginze. Tamnímu muzeu ghetta Památníku Terezín ji předal americký astronaut Andrew Feustel. Ten je v Česku na poznání Akademie věd. Kopii kresby od židovského chlapce vzal astronaut do vesmíru.

Kresbu s názvem „Měsíční krajina“ vytvořil v roce 1942 tehdy 14letý Petr Ginz. Podle astronauta Andrewa Feustela je v této kresbě symbolika.

„Je to představa chlapce o tom, jak vypadá Země z povrchu Měsíce. Doufám, že se tak příběh Terezína a holocaustu bude dál připomínat, a že si uvědomíme, že i děti odtud měly své naděje a sny o svobodě,“ prohlásil Feustel.

Americký astronaut Feustel předal v Terezíně kopii obrázku, který namaloval za války židovský chlapec Petr Ginz

Podle jeho slov dokončil to, co chtěl v roce 2003 udělat izraelský kosmonaut Ilan Ramon. Jeho raketoplán ale při návratu na zem shořel.

Astronautova žena se při předávání kresby neubránila dojetí. „Máme vás tu velmi rádi, a je to pro nás hodně emotivní. Dlouho jsme se totiž těšili na to, až kresbu přivezeme zpět,“ uvedla Indira Feustelová, která má kořeny v České republice.

Není to jediný předmět, spojený s Českem, který astronaut sebou do vesmíru vzal – v minulosti s ním byly například také Nerudovy písně kosmické nebo postavička Krtečka českého výtvarníka Zdeňka Müllera.

Pamětní kniha

Dnes předaná kresba je jednou ze šesti kopií, které měl astronaut sebou. Originál je v Izraeli. Kresba se tak symbolicky vrátila zpět do domu, ve kterém se Petr Ginz podílel na vzniku časopisu „Vedem“. Samotný chlapec zahynul v roce 1944 v polské Osvětimi.

autor: Jan Bachorík
Spustit audio

Související