Objevy a události týdne č. 52
Nejteplejší desetiletí, Mořské oko v mrazu, lední medvědi na potulkách, nejstarší pero na světě, záhada marsovského metanu.
Poslední desetiletí bylo podle odborníků na světové klima asi nejteplejší dekádou od roku 1850, kdy se začalo se systematickým registrováním údajů. Rok 2009 sice ještě neskončil, už teď se ale zdá být jisté, že se stane pátým nejteplejším rokem v historii. Že se klima mění, na tom se shodne asi většina odborníků. Skeptici ovšem tvrdí, že za to lidé mohou v daleko menší míře než se obvykle říká.
Také ve Vysokých Tatrách se otepluje. Dokládají to třeba údaje o zamrzání Mořského oka, největšího tatranského jezera. Ještě v 70. letech se na něm souvislá vrstva ledu tvořila v průměru 20. listopadu; na přelomu tisíciletí až 5. prosince. Led také dříve taje a je i tenčí. Letos se také ještě v polovině prosince v horách a podhůří Tater pohybovali medvědi. Nešli spát, protože nebyl sníh a oni měli stále co jíst.
Daleko víc problémů mají lední medvědi ze Severního ledového oceánu. Ti, kteří v zimě obývají Wrangelův ostrov poblíž Čukotky, jsou kvůli nedostatku ledu nuceni v létě migrovat, což dříve nebývalo. Část jich podle vědců odchází za ledem na sever, kde však nacházejí jen málo potravy; druhá část se přesouvá na pevninu. Tam se však medvědi často stávají oběťmi pytláků nebo bojácných domorodců.
Německý paleontolog Günther Schweigert našel letos v květnu ve vápenci v pohoří Švábská Alba zkamenělé pero, staré asi 150 milionů let - tedy o půl milionu let starší, než je známé pero praptáka archeopteryxe ze solnhofenských vápenců. Jde o nejstarší pero v Evropě a snad i na světě. Schweigert je přesvědčen, že jeho majitel už uměl létat, byl velký asi jako slepice, měl ostré zuby a živil se hmyzem.
Vědcům se stále nedaří vysvětlit přítomnost metanu v atmosféře Marsu. Určitě prý za to nemohou meteority. Na londýnské univerzitě zkoušeli zahřát úlomky meteoritů na 1000 stupňů Celsia a pak měřili, kolik plynu přitom vzniká. Vyšlo jim, že tímto způsobem může v marsovské atmosféře přibýt nanejvýš 10 kilogramů metanu za rok. K udržení současné koncentrace ho však musí ročně přibývat 100 až 300 tun.
Pramen: ČTK
Vysíláno v Planetáriu č. 52/2009, 26. prosince - 1. ledna.
Pravidelná rubrika Objevy a události týdne se vysílá na začátku každého Planetária.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka