Obce na Děčínsku začaly nabízet obyvatelům možnost třídit použité oleje z vaření

2. březen 2017
Nezávislý starosta Doubice Jan Drozd s barelem na použitý olej

Obce a města na Děčínsku začala nabízet obyvatelům možnost likvidace jedlého oleje z domácností. V těchto dnech se například objevil vedle obecního úřadu v Doubici barel na přepálený olej. Vedení obce tak vyslyšelo žádosti obyvatel, kteří neměli jak tento odpad likvidovat.

„Vzniklo to z popudu obyvatel a chalupářů, kteří přišli s tím, že nemají kam tento druh odpadu dávat,“ vysvětluje nezávislý starosta Doubice Jan Drozd, zatím co umisťuje 50litrový barel na jedlý olej do příslušné kóje na tříděný odpad.

Obec řešila, jak olej odvážet. Nakonec našla odběratele přepáleného tuku, který jim za to, že občané donesou k úřadu tento druh odpadu, zaplatí. „Ve smlouvě s firmou, která to od nás vykupuje, máme 2 koruny za kilogram,“ dodává starosta.

To, že je mezi obyvateli o podobnou službu zájem potvrzují i obyvatelky Doubic Anna Šikýřová i Irena Čapková.

Použitý olej se zpracuje na biopalivo

Jak se dá naložit s použitým jedlým olejem? „Ty oleje u nás v Ostravě vyčistíme od mechanických nečistot, následně se pak olej z 99,5 % používá na výrobu biopaliv,“ vysvětlil Jan Hába, ředitel firmy Trafin oil, která se zpracováním přepálených olejů zabývá.

Pravidla ukládání olejů a tuků

Nedávno začala lidem nabízet službu likvidace jedlých olejů i Krásná Lípa. „Od ledna nabízíme lidem možnost odkládat přepálený olej do našeho sběrného dvora. Teď jsme na to pořídili speciální nádobu, kam se ty oleje odkládají. Řekl bych, že toho oleje nakonec budou stovky litrů za rok,“ dodává nezávislý starosta obce Jan Kolář.

Od podzimu mohou použité jedlé oleje odkládat i lidé v Děčíně, a to do sběrného dvora u pískovny. Stejně jsou na tom i města Rumburk nebo Šluknov.

Nabídnutím možnosti, kam odkládat použitý olej, se obce snaží bránit ucpávání kanalizace a zanášení čističek odpadních vod.