Obce na Děčínsku dál trápí sucho. I přes nedávné deštivé počasí musejí někde lidem dovážet vodu hasiči

10. červen 2020 09:58

Obce na Děčínsku trápí i přes nedávný déšť velké sucho. V Krásné Lípě proto dál nabízejí obyvatelům vzdálenějších míst dovážku užitkové vody v hasičské cisterně. V Jiříkově a České Kamenici se zase snaží zavést vodu tam, kde jsou lidé odkázáni na vlastní studny. Ty totiž v posledních letech čím dál dřív vysychají.

„Užitkovou vodu si musíme nechat vozit tak jednou týdně. Máme tady menší rezervoár,“ říká Tomáš Krčmář z Krásné Lípy. Do budoucna plánují, že si nechají udělat vrt. „Musíme, protože je nás hodně – 100 litrů z pramene moc není,“ konstatuje.

„V situaci, kdy se nám přihlásili čtyři občané, jsme se rozhodli, že znovu obnovíme rozvážku, letos výrazně dřív, než v předchozích letech,“ vysvětluje nezávislý starosta obce Jan Kolář.

V Krásné Lípě se chystají udělat čtyři vrty, které by pak sloužily široké veřejnosti.

Hotový vrt už mají v Jiříkově – čekají jen na přípojku elektřiny kvůli čerpadlu. Jiříkovští hasiči aktuálně nemohou vozit vodu z potoka a potoka na napouštění bazénů. Město se navíc snaží zbudovat vodovod do nejsušší části města – Filipova.

Vodovod chtějí vybudovat i v České Kamenici. „Máme dvě lokality, které nemají vodovod – tam je zásadní problém. Letos jsme už domluvili projektanta, který začíná projektovat studii, jak tyto dvě lokality napojit na vodovod,“ shrnuje nezávislý starosta obce Jan Papajanovský.

Některá města na Děčínsku, třeba Jiříkov nebo Mikulášovice, mají kvůli suchu už několik let půjčené cisterny ze Státní správy hmotných rezerv.

Spustit audio

Související