O víkendu se těšte na teplo, počasí se začne zlepšovat v pátek odpoledne. Kvalita vody na koupalištích je dobrá

12. červenec 2018
Koupání, léto

O víkendu čeká obyvatele České republiky příjemné počasí s teplotami 24 až 28 stupňů Celsia. Podle meteorologů z Českého hydrometeorologického ústavu se přeháňky objeví jen minimálně, převážně v horských oblastech. Středočeská koupaliště jsou vhodná ke koupání.

Kvalita vody ve středočeských koupalištích se proti minulým odběrům zlepšila. Na většině sledovaných míst je voda označována stupněm jedna, tedy jako nezávadná voda vhodná ke koupání.

Jen v některých místech je podle vedoucího oddělení hygieny obecné a komunální pro okres Příbram Luboše Mandíka kvůli výskytu chlorofylu voda označována stupněm dva, tedy jako vhodná ke koupání s mírně zhoršenými vlastnostmi.

Dvojkou hygienici označili například lokalitu Županovice na Slapech nebo Tyršovo koupaliště v Rakovníku. "Je to způsobeno tím, že se zvýšil obsah chlorofylu, nikoliv však sinic, takže voda má pouze vizuálně zhoršené vlastnosti," řekl Mandík.

Hygienici zatím nemají zpracované výsledky odběrů z Písníku v Bakově nad Jizerou na Mladoboleslavsku, kde bývá každoročně kvalita vody horší. "Možná může dojít k tomu, že sinice již narostly do takového množství, že bude daný stupeň číslo tři," uvedl Mandík. Pro koupání by tak voda byla stále vhodná, citlivější jedinci by se ale měli bezprostředně poté osprchovat.

Výskyt sinic mohou lidé ověřit jednoduchým testem, kdy vodu naberou do plastové lahve a po půl hodině ověří, zda se zelené částice shromáždily u hladiny. Pokud ano, jsou to sinice. Pokud zůstane voda rovnoměrně zakalená v celém objemu nebo se začne tvořit větší zákal u dna, pravděpodobně jsou to řasy.

Spustit audio
autor: redakce|zdroj: ČTK
 • Regionální
 • Zpráva
 • počasí

Související články

 • životní styl

  Ludmila Jakešová, paličkářka

  Když byla paní Ludmila Jakešová v nelehké životní situaci, vzaly ji kolegyně na kurz paličkování. Teď už se tomu věnuje pětadvacet let. Natáčela s ní Dagmar Misařová.

 • Náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD) | foto: Eva Dvořáková
  regionální

  Strašnice budou mít novou promenádu. Vznikne na místě železnice

  Nová dráha pro chodce, cyklisty a bruslaře vznikne na místě železnice mezi Hostivaří a hlavním nádražím. Projekt schválili radní . Začít stavět by se mohlo za dva roky. 

 • životní styl

  Chrápání

  Proč vůbec člověk chrápe? Dá se chrápání léčit? Na tyto a další otázky odpovídá lékař Karel Matler. Moderuje Eva Panošová.