O vánocích můžete jíst sladké i tučné a přesto neztloustnout. Platí ale určitá pravidla

18. prosinec 2015

Vánoce jsou svátky hojnosti, neodpírejte si. Můžete jíst sladké i tučné. Neuškodíte svému zdraví, ani neztloustnete… Když ale budete jíst dobroty v malém množství a přidáte pohyb!

Vánoce jsou jen jednou za rok. Pokušení v podobě různých laskomin je na každém rohu. Buď odoláme a trpíme, nebo podlehneme a… trpíme také. Nabízíme vám filozofii, s kterou se dá vychutnat to dobré, aniž bychom ohrozili svoje zdraví nebo zvýšili svoji hmotnost.

Dá rozum, že není možné se tláskat od rána do večera vším možným, a přitom jediný pohyb bude od televize do ledničky a zpátky. Tak takhle ne, přátelé!

Dát si ale s mírou cukroví nebo chutné klobásky? Proč ne - jen ne na kila! Profesorka Jana Dostálová, odborná garantka iniciativy „Vím, co jím“, říká: „Nejsou zdravé a nezdravé potraviny, jsou zdravá a nezdravá množství.“

Bramborový salát

Takže: ochutnávejme, vychutnávejme, těšme se z dobrého jídla i z dobré společnosti, a pak zařaďme pohyb. Procházka nebo lyže, všechno se počítá.

Člověk s nadváhou nebo ten, kdo chce mít pocit, že „pro sebe přece jen něco udělal“, si může bramborový salát odlehčit nízkotučnou majonézou nebo kapra nesmažit, ale péct. Tuk používaný na smažení je totiž „navíc“.

Kdo kvůli tradici trvá na smažení, ať zvolí řepkový olej. Vyhnete se tak přepalování tuku, které by hrozilo u oleje slunečnicového.

Shrnutí na závěr: neodpírat si, ale bez střídmosti (menší množství jídla) a bez energetického výdeje (pohyb) se to neobejde!

autor: Veronika Dašková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová