O vánocích můžete jíst sladké i tučné a přesto neztloustnout. Platí ale určitá pravidla

18. prosinec 2015

Vánoce jsou svátky hojnosti, neodpírejte si. Můžete jíst sladké i tučné. Neuškodíte svému zdraví, ani neztloustnete… Když ale budete jíst dobroty v malém množství a přidáte pohyb!

Vánoce jsou jen jednou za rok. Pokušení v podobě různých laskomin je na každém rohu. Buď odoláme a trpíme, nebo podlehneme a… trpíme také. Nabízíme vám filozofii, s kterou se dá vychutnat to dobré, aniž bychom ohrozili svoje zdraví nebo zvýšili svoji hmotnost.

Dá rozum, že není možné se tláskat od rána do večera vším možným, a přitom jediný pohyb bude od televize do ledničky a zpátky. Tak takhle ne, přátelé!

Dát si ale s mírou cukroví nebo chutné klobásky? Proč ne - jen ne na kila! Profesorka Jana Dostálová, odborná garantka iniciativy „Vím, co jím“, říká: „Nejsou zdravé a nezdravé potraviny, jsou zdravá a nezdravá množství.“

Bramborový salát

Takže: ochutnávejme, vychutnávejme, těšme se z dobrého jídla i z dobré společnosti, a pak zařaďme pohyb. Procházka nebo lyže, všechno se počítá.

Člověk s nadváhou nebo ten, kdo chce mít pocit, že „pro sebe přece jen něco udělal“, si může bramborový salát odlehčit nízkotučnou majonézou nebo kapra nesmažit, ale péct. Tuk používaný na smažení je totiž „navíc“.

Kdo kvůli tradici trvá na smažení, ať zvolí řepkový olej. Vyhnete se tak přepalování tuku, které by hrozilo u oleje slunečnicového.

Shrnutí na závěr: neodpírat si, ale bez střídmosti (menší množství jídla) a bez energetického výdeje (pohyb) se to neobejde!

autor: Veronika Dašková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.