O aloe vera se říká, že je zázračná. Egypťané ji dokonce uctívali jako rostlinu nesmrtelnosti
Aloe vera je dobré mít doma vždycky po ruce – tahle rostlinka je totiž mnohdy lepší než všechny léky a krémy dohromady. S oblibou ji proto také využívají všechny tradiční medicíny – od čínské přes jamajskou až po indickou.
Aloe můžete klidně pěstovat doma v květináči nebo na skalce, kde není moc vody. Rostlina si v listech uchovává dost vlákniny, časté zalévání jí spíš škodí.
Má dužnaté a zubaté listy, s jinou rostlinkou si ji těžko splete. Když list rozlomíte, objeví se gel, Právě v něm se skrývá na 200 prospěšných látek – vitamíny, minerály, enzymy, aminokyseliny a další.
Gel se osvědčil při menších poraněních, jako je poštípání hmyzem, odřeniny, řezné rány nebo popáleniny, opary apod. Téměř okamžitě uleví od bolesti a příjemně ochladí.
Látka lignin umožní ostatním hojivým látkám proniknout hluboko do pokožky. Je přirozeným hydratačním a protizánětlivým prostředkem.
Vyzkoušet můžete také recept na posilující sirup z aloe vera. 250 g gelu z listů aloe smíchejte s 500 gramy medu, stejným množstvím kvalitního červeného vína a 100 mililitry konzumního lihu. Všechno důkladně promíchejte a na několik dní uložte do tmavé nádoby do chladu.
Užívejte jednu čajovou lžičku třikrát denně. Ale jen jednou za rok a ne déle než dva měsíce.
Související
-
Některé pokojovky fungují jako přírodní čističky vzduchu – například dracena nebo aloe vera
Pokud máte v každé místnosti alespoň trochu světla, můžete tam umístit rostlinu, která čistí vzduch. Umí to například dracena, tchynin jazyk nebo břečťan.
-
Aloe vera – staletí uctívaná „rostlina nesmrtelnosti“
Rostlině aloe vera se říká zázračná. Egypťané ji dokonce uctívali jako rostlinu nesmrtelnosti. Kdyby to nebyla pravda, těžko by si svoji pověst udržela až do dnešních dnů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.