Nový ředitel ústeckého kulturního střediska plánuje modernizaci Domu kultury

13. říjen 2022 13:12

Ústecké kulturní středisko vede od začátku září Jan Kvasnička, zakladatel spolku Kult. Kromě přilákání většího množství diváku se chce zaměřit také na modernizaci ústeckého Domu kultury. Jeho budova prošla před 12 lety částečnou opravou. Podle Kvasničky je ale nutné dotáhnout ji do konce.

Zvenčí ten dům vypadá vlastně dobře – je tam zateplení, jsou tam nová okna i fasáda. Ta nová okna i ta fasáda jsou ale jen z čelní strany a ze stran – ta nejchladnější, severní část objektu, zůstala v původním 60 let starém stavu. Znamená to, že veškeré úniky tepla jdou tou zadní stranou,“ vysvětluje ve své kanceláři v domě kultury ředitel kulturního střediska Jan Kvasnička.

Problémy jsou i v interiéru ústeckého kulturního domu. „Zde je to v podstatě všechno v tom stavu z 60. let. Je tady původní elektroinstalace v hliníku, jsou tady původní ventilace,“ přibližuje Kvasnička.

V Domě kultury už nevyhovuje ani vybavení. Týká se to například osvětlení nebo ozvučení, které se musí na 99 procent všech akcí zvlášť pronajímat.

Jen na renovaci kinosálu jsou potřeba desítky milionů korun

Jan Kvasnička zatím potřebné náklady na opravy počítá. Už teď ale ví, že jen na opravu kinosálu, který by mohl sloužit i divadelním představením, budou potřeba desítky milionů korun.

„Celkový rozpočet té rekonstrukce je 74 milionů korun. Předpokládám ale, že většinu z toho by v případě, že bychom byli úspěšní, kryla ta dotace z národního plánu obnovy.

Vedle technického stavu domu kultury, národního domu nebo letního kina chce nový ředitel také přilákat víc lidí. Pomoci má změna programu, lepší propagace nebo klubová scéna pro místní kapely.

autor: Jan Bachorík
Spustit audio

Související