Nový občanský zákoník: Nová pravidla pro společné jmění manželů

27. prosinec 2013

Manželé budou od ledna více odpovědni za to, jak nakládají se svým majetkem. Nový občanský zákoník přináší některé změny pro jejich společné jmění. Vznikne také veřejný seznam manželských smluv, kde bude jasně dané, jak si partneři mezi sebou majetek rozdělili.

Alena byla v šoku, když jí manžel oznámil, že koupil další nové auto. Jedno už totiž rodina splácela na leasing. Alena se bála, že dvě auta nebudou schopni splácet. Chtěla, aby manžel vůz prodal, ale neuspěla. Proto zašla za právníkem, jestli by dluhy za druhé auto mohl splácet výlučně jen manžel. Vůz byl ale ve společném jmění manželů, takže Alena nesla za splátky stejnou odpovědnost jako její manžel.

Tento příběh je fiktivní, přesto mnohé domácnosti podobné situace často řeší. Nový občanský zákoník, který platí od ledna, dává v těchto případech jasná pravidla. Alena by například mohla uspět s tím, aby dluhy za druhé auto splácel pouze její manžel.

„I doposud platilo, že o záležitostech, které překračují běžné a přiměřené poměry manželů měli rozhodovat oba společně. Pokud o nějakém dluhu rozhodne, nebo přijme takový dluh pouze jeden z manželů, tak toho druhého nemusí zavazovat, pokud se proti takovému jednání včas ohradí. Pokud by se včas neohradil, tak v takovém případě dluh spadá do společného jmění manželů,“ vysvětluje spoluautor zákoníku František Korbel.

Stále ale platí, že do společného jmění patří to, co získali manželé během svazku. Zákoník ale pamatuje také na případy, když například manžel nabourá manželce auto, které získala ještě před sňatkem. Náklady na škodu bude muset muž uhradit sám. Stejně tak vznikne veřejný seznam, kam si mohou manželé poznamenat, jak si dohodli majetkové poměry.

Čtěte také

„I dnes je možné, aby si manželé upravili své majetkové poměry jinak než stanový zákon. To znamená, aby buď vyloučili, nebo omezili rozsah společného mění manželů. Bohužel dnes není možné z žádné evidence zjistit, zda toto skutečně učinili. A proto třetí osoby, které s manželi jednají, jsou v právní nejistotě o tom, zda je toto jednání dostatečné. Z těchto důvodů nový občanský zákoník zavádí seznam manželských majetkových smluv,“ uvedl Korbel.

Seznam smluv pak povede Notářská komora České republiky. Zákoník také zavádí právo jednoho z manželů na to, aby mohl kdykoliv získat přehled o příjmech druhého partnera.

Podle právničky Dagmar Raupachové to není šťastné řešení: „Jestli doteď ještě není někdo vdaný nebo ženatý, tak si to bude ještě tisíckrát rozmýšlet. To bude jediný důsledek.“ Práva na odtajnění partnerských příjmů se mohou manželé domáhat také u soudu.

autor: pbe
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.