Nové vozy v ústeckém MHD nebudou, podnik je ve ztrátě

27. prosinec 2012

V Ústí nad Labem se jízdné zvyšovat nebude. Nezačnou ale jezdit ani nové trolejbusy, jak město plánovalo. Už od léta je totiž u ledu nákup šestadvaceti nových trolejbusů. Je to kvůli problémům dotačního úřadu Severozápad a pozastavenému schvalování nových projektů.

„Zjišťují se opodstatněné nároky z těchto projektů. Čekáme na finální rozhodnutí, očekáváme ho někdy v průběhu měsíce února.“ vysvětlil ředitel Dopravního podniku Petr Koreň.

Teprve pak bude moct Dopravní podnik vypsat soutěž na výrobce vozů. Jejich nákup by měl stát nanejvýš tři sta čtyřicet milionů korun a do roka a půl by po Ústí mělo jezdit dvacet šest nových trolejbusů.

Dalším problémem jsou i dosluhující autobusy. I tady má Petr Koreň plán, jak koupit nové a levnější: „Rádi bychom až do roku 2019 postupně náš vozový park obnovovali šesti kusy vozů ročně tak, abychom se dostali na cílový stav čtyřiceti až pět a čtyřiceti vozů na zemní stlačený plyn. To by pro Dopravní podnik mělo znamenat roční úsporu nákladů dvanáct až patnáct milionů korun ročně jenom na pohonných hmotách.“

I proto se chystá ústecký dopravní podnik v příštím roce postavit plnící stanici zemního plynu za dvacet pět až třicet milionů korun.

autor: hau
Spustit audio