Nové kanylační centrum začalo fungovat v ústecké nemocnici. Slouží hospitalizovaným pacientům i ambulantně

25. září 2024

V Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem začalo fungovat první kanylační centrum v kraji. Kanyla je trubička, která se zavádí do žíly. Je to cesta pro léky, výživu, anestetikum nebo naopak pro odběr krve. Pacienty má v novém centru na starosti zkušený personál.

Lékařka Olha Litvina v ambulanci cévních vstupů připravuje pacienta na zákrok, který ho čeká následující den. Operace se tak zrychlí.

„Dřív to chodilo tak, že ten pacient přišel do nemocnice, a až před tím operačním sálem mu začali zavádět katetr a dělat všechno to, co my tady provádíme. Tím se ta operace protáhla třeba o hodinu,“ vysvětluje Ervín Wittenberg, který zastává pozici vrchní sestry.

S kanylačním centrem se počítalo už při stavbě nového pavilonu Masarykovy nemocnice, který Krajská zdravotní otevřela v červnu.

Kanylační centrum bude školit i zaměstnance z jiných nemocnic

Sestry tady mají svoje moderní pracoviště, kam pacienty vozí z jiných oddělení. „Máme v tuto chvíli dvě erudované sestry. V případě, že má ta sestra se zaváděním problém, nebo je to věc, která přesahuje její kompetenci, je na každý den vyčleněný jeden lékař – anesteziolog, který jí je k ruce a který zavádí centrální žilní katetry a dlouhodobé vstupy,“ dodává Wittenberg.

Do ambulance se můžou objednat taky lidi, kteří třeba potřebují jen vyměnit kanylu. Nemusejí už cestovat do specializovaných pražských center.

„Rozšiřování kanylací zažívá v poslední době poměrně velký boom. Ještě donedávna nebylo zvykem, že by lékaři slyšeli na to zavádění těch střednědobých vstupů. Provádíme i nějaká vzdělávání, takže jsme svým způsobem i vzdělávací institucí. Školíme celý personál a začneme školit i jinde, třeba v Chomutově nebo v Rumburku,“ uzavírá Ervín Wittenberg.

V kanylačním centru zavádějí žilní katetry pacientům všech věkových skupin, včetně dětí.

Spustit audio

Mohlo by vás zajímat