Nová ředitelka ústecké zoo má plán na udržení chovu orangutanů, slonů a šelem

1. červenec 2021 09:00
Informace ze severu Čech
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ústí nad Labem, zoo. I za pusu chovateli dostanou tuleni rybu

Zooložka Ilona Pšenková je od 1. července ředitelkou zoologické zahrady v Ústí nad Labem. Musí se vypořádat hlavně se dvěma problémy: některá zvířata žijí ve špatných podmínkách a zahradě chybí peníze.

Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií kritizuje ústeckou zoo kvůli podmínkám pro chov zejména orangutanů, šelem a primátů. Jejich zlepšení je cestou k obnovení plnohodnotného členství v asociaci.

Nová ředitelka chce jít především cestou využití stávajících pavilonů, v některých případech pak jejich přestavbou.

Chce také snížit počet zvířat, aby pro ně bylo v zoo víc místa – tak by to podle ní mohlo fungovat například v případě chovu šelem.

U primátů pak chce chovat jen polovinu afrických druhů – jak popsala v květnu při jednání zastupitelstva. „Tento projekt by vznikl přestavbou pavilonu primátů a rozšířením expozic do prostoru emu a vlků hřivnatých. Zároveň by vznikl otevřený unikátní výběh pro mandrily,“ vysvětlila.

Sloni i orangutani ze zoo zmizí, ale pouze dočasně

Nová ředitelka by také chtěla zachovat chov orangutanů a slonů – je ale jasné, že slonice Delhi by měla jít jinam. To platí i pro obě orangutaní samičky, které mají nevhodné podmínky pro chov a jsou geneticky cenné, protože pocházejí z volné přírody.

Jejich pavilon chce Ilona Pšenková přestavět pro langury jávské, a až se odstěhuje i slonice, měl by její pavilon po úpravách sloužit právě orangutanům a tapírům čabrakovým.

V budoucnu by pak chtěla nechat postavit nový, energeticky pasivní pavilon pro slony – s největší pravděpodobností pro stádo samců, kterých je v zahradách nadbytek.

Novou atrakcí by mohl být ksukol ocasatý

Ksukolové žijí na Madagaskaru

Ilona Pšenková by chtěla do ústecké zoo získat i nový ohrožený druh – ksukola ocasatého. Jde o poloopici, žijící pouze na Madagaskaru. Ústecká zoo má vědeckého pracovníka Stanislava Lhotu, který na tomto ostrově působí – podle Pšenkové by tedy mohlo být reálné získat tento unikátní druh do Ústí nad Labem.

Na tyto investice počítá s Fondem na záchranu zoo, do kterého město od letošního roku dává 20 milionů ročně. Dále chce využívat státní i evropské dotace – například pro modernizaci geotermálního vytápění, pro nový sloninec pak Fond pro spravedlivou transformaci.

Počáteční úpravy a novinky by mohly zvednout návštěvnost, takže i to je další, byť v horizontu potřeby stamilionů – nepatrný zdroj peněz.

Spustit audio

Související