Noc ze čtvrtka na pátek bude ideální pro pozorování Perseid
11. srpen 2016
V noci ze čtvrtka na pátek (11. - 12. 8) budou padat Perseidy. Říká se jim padající hvězdy a jsou pozorovatelné pouhým okem, musí ale být dobré počasí. Co vlastně Perseidy přesně jsou a kde je nejlépe pozorovat?
„Nejlepší pro pozorování Perseid je vylézt někam za město. Dostat se na místo, kde není světelný smog a kde může člověk pozorovat celou noční oblohu,“ doporučuje hvězdář Marek Jaňour z hvězdárny v Mikulášovicích.
„Takzvané „perseidy“ vznikají, když se Země dostane do místa, kde se střetne s vesmírným prachem, a tyto části meziplanetární hmoty vnikají do atmosféry, kde shoří. Jsou vidět vždy v srpnu, ale vidět takzvané ,padající hvězdyʻ můžeme celý rok,“ dodává Jaňour.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Trénink s dronem a tipy, jak vyprovokovat policii k násilí. Rusko na Balkáně cvičilo moldavské sabotéry
-
ONLINE: Slovensko zablokovalo další balík sankcí proti Rusku. Bojí se zastavení dodávek plynu
-
Pecina: Liberty směřuje do fondu s dalšími investory, ti rozhodnou, co dál
-
‚Důležitá součást říčního panoramatu‘. Výbor UNESCO doporučil Praze nebourat železniční most na Výtoni