Nevíte, kam v Ústeckém kraji o víkendu za kulturou? Nechte si poradit…

27. červenec 2023

O víkendu to v Ústeckém kraji opět žije – vybrat si můžete z řady kulturních akcí. Zajímavý program nabízí i celá řada zámků.

Sobota 29. července

Letní scéna u rybníka Barbora v Duchcově přivítá v sobotu v 19 hodin skupinu Michal Tučný Revival Plzeň a bude to báječný koncert.

Dobře country znít to bude také v restauraci Tivoli ve Velkém Březně – 29. července od 17.45 startuje další koncert letošního Tivolího léta – účinkují skupiny Countryrodeo a Báry.

Na zámku v Benešově nad Ploučnicí se můžete v sobotu večer od 20 hodin vydat do časů pánů ze Sahlhausenu – konkrétně do dne, kdy se chystá zámecká svatba.

Zámek Benešov nad Ploučnicí

To na zámku Červený Hrádek u Jirkova začíná zámecká noc už 29. července ve 14 hodin. O přízeň návštěvníků se budou ucházet šermíři, kejklíři, tanečnice, sokolník, praporečníci a trubači, pro děti jsou připravené rytířské hry, novinkou programu bude účast vojenského regimentu z dob Marie Terezie a večer všechno uzavře ohňostroj.

Do třetice zámek – tentokrát zámek Pátek na Lounsku. V sobotu v 16 hodin v zámecké zahradě začne představení Sváťova dividla a hrát se bude pohádka o Koblížkovi. V 18 hodin to rozjede skupina Hop Trop a s ní vás čekají dvě hodiny muziky i vtipného povídání.

Milovníci čaje mohou zavítat do Kadaně, už ve 13 hodin tam začíná na Studentském náměstí 7. ročník Festivalu čajových nadšenců. Krom tradičního klání čajových amatérů čeká i pestrý doprovodný program.

Čaj, to je pohlazení na těle i na duši

Vejprty zvou už od pátku na tradiční pouť – pobaví vás pohádkové i historické soutěže, výcvik dravců, divadlo, šermíři, dechovka Parohanka, C.K.Oficír Šraml a další a ve 22 hodin Jakub Děkan.

Ve Františkově nad Ploučnici vsadili 29. července na Neckyádu – sraz je ve 14 hodin pod splavem. Vítána jsou všemožná i nemožná plavidla a posádky ideálně v kostýmech nebo plavkách.

A na závěr tu máme Letní Silvestr – začne v 19 hodin na koupališti v Dolním Podluží. Letní silvestrovská párty se vším všudy – hudba, tanec, gril, drinky a na závěr ohňostroj.

Neděle 30. července

Zámek v Duchcově připravil pro vaše ratolesti na neděli dětské prohlídky. Společně s panem hrabětem se děti podívají do nejzajímavějších zámeckých komnat a dozvědí se, jak žilo duchcovské panstvo z rodiny Valdštejnů. Výklad bude proložen loutkovým divadlem. Na závěr budou děti vyznamenány zámeckou stužkou. Speciální prohlídky probíhají od 10 do 17 hodin.

Průčelí zámku Duchcov

Zmek Velké Březno zve na tradiční nedělní pohádku – tentokrát to bude od 14 hodin Perníková chaloupka v podání Sváťova dividla.

Loutkové představení si můžete užít také v Botanické zahradě v Teplicích. V 15 hodin tu začne Zmrzlíkovo pravěké dobrodružství.

V Teplicích můžete zajít i do Planetária – v neděli od 15 hodin tam bude pohádka pro nejmenší děti Rákosníček a hvězdy, od 17 hodin vyprávění Paxi o střídání dne a noci i ročních období, to už je pro děti tak od 8 do 13 let a konečně od 19 hodin se vám naskytne pohled na červencovou oblohu.

V Ústí nad Labem pokračuje od 15 hodin cyklus letních koncertů v Městských sadech pod hlavičkou Malý Hamburk. Tentokrát vystoupí skupiny Artmosféra, Giliani Gypsy Jazz a Bárka.

Superbike (ilustr. foto)

Šampionát World Superbike je mistrovství světa motocyklů kategorie Superbike, tedy nejvyšší a nejrychlejší třídy závodů sériových silničních motocyklů. Tento víkend se největší motocyklová show přesunula z Itálie na Autodrom do Mostu.

V paddocku budou probíhat také autogramiády, setkání s jezdci, pódiové show a další tradiční fanouškovské akce spojené se šampionátem světových superbiků.

Čeští fanoušci mají svého favorita ve všech třech kategoriích. Ondřej Vostatek startoval na divokou kartu, startuje i Petr Svoboda, kterému se letos ve třídě Supersport 300 mimořádně daří a dalším ze stálých českých jezdců je Oliver König, který startuje v nejvyšší kategorii.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.