Neviditelná fyzika: Skryté principy fungování světa kolem nás

7. září 2019

Nejsou vidět, ale všechno díky nim funguje. Co se můžeme naučit zkoumáním topinky, šálku čaje, kynutého těsta nebo popcornu odhaluje britská fyzička, oceánografka a popularizátorka vědy Helen Czerski.

O tom, že fyzika začíná už v kuchyni, se zájemce o fungování světa snažila přesvědčit celá řada vědeckých celebrit, málokterá však s takovou grácií, jako to umí Helen Czerski. Fyzička a oceánografka londýnské University College, jejíž prarodiče přišli do Británie z Polska, studuje bubliny, které vznikají pod lámajícími se vlnami na otevřeném moři a jejich vliv na počasí a klima; zároveň uvádí pořady o vědě na BBC a píše také sloupky a články do časopisů. Před třemi lety vydala svou první knihu, která se v originále jmenuje „Storm in Teacup“. V letošním roce vyšla i česky - pod názvem „Neviditelná fyzika“ ji vydalo nakladatelství Grada.

Neviditelná fyzika

Pukání popcornu a tanec rozinek

Helen Czerski má ke kuchyni blízko, často se v ní však nechává unést vlastní zvědavostí, takže se místo vaření věnuje zkoumání zdánlivě prostých jevů, díky kterým lze ve výsledku chápat i ty nejsložitější teorie a velké fyzikální pravdy. Stačí se zamyslet třeba nad pukajícím popcornem, šálkem čaje, opékačem topinek, kynoucím těstem nebo borůvkovou marmeládou, která nikdy nebude modrá, ani kdybyste se v kuchyni na hlavu postavili. Když k tomu navíc přistoupíte s typicky britským humorem, úspěch je zajištěn. Třeba v podobě ocenění za popularizaci vědy.

„Neviditelná fyzika“ Helen Czerske v devíti kapitolách rozplétá zákony plynu, principy gravitace, věnuje se povrchovému napětí a viskozitě, rovnováze, vlnění, tanci atomů, pravidlům rotace i elektromagnetismu. Dobře se čte a navíc inspiruje k vlastním pokusům. I kdybyste nechtěli, myslím, že se nakonec stejně v pauzách mezi četbou přistihnete při roztáčení pizzového těsta, bušení do láhve s kečupem, který kdoví proč někdy teče a jindy ne, u tajemného tance rozinek v láhvi obyčejné bublinkové limonády, anebo nad sklenicí s vodou v níž pomalu taje kostka ledu, aniž by hladina stoupla byť o jediný milimetr.

Zkrátka: každý může být aspoň chvíli malým Newtonem nebo Einsteinem. Helen Czerski vám poradí, jak na to.

O knihu Helen Czerske „Neviditelná fyzika“ s námi můžete soutěžit. Šanci na výhru máte do neděle 22. září.

Helen Czerski: Neviditelná fyzika : Skryté principy fungování světa kolem nás. Praha: Grada, 2019. ISBN 978-80-271-0734-6.

autor: frv
Spustit audio