Nemocnicím v Ústeckém kraji chybí akutní lůžka pro nemocné covidem-19. Co bude dál?

24. únor 2021 15:00

Nemocných covidem-19 v Ústeckém regionu stále přibývá. Aktuálně se s nákazou léčí nejvyšší počet lidí v kraji od začátku epidemie. V minulých týdnech přijímaly nemocnice v Ústeckém kraji například pacienty z Karlovarského kraje, teď už potřebují samy pomoci. 

Jaká je aktuální situace z hlediska tzv. obsazenosti v nemocnicích Ústeckého kraje? Bude potřeba pomoci ze Saska? Měli by se do péče o pacienty v nemocnicích zapojit i ambulantní lékaři? Na tyto a jiné otázky Jana Bachoríka odpovídal krajský koordinátor intenzivní péče MUDr. Josef Škola, primář Kliniky anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, člen krizového štábu Ústeckého kraje.

Jak to je tedy s aktuální obsazeností lůžek v nemocnicích Ústeckého kraje? Masarykova nemocnice v pondělí přidávala dalších 10 lůžek na jednotkách intenzivní péče, přidávala se už i tato?

My jsme v pondělí skutečně otevřeli 10 intenzivních lůžek Masarykovy nemocnice pro pacienty s covid-19. Tato lůžka jsou v tuto chvíli téměř plná. Nám aktuálně v rámci Ústeckého kraje zbývají poslední 4 lůžka s možností umělé plicní ventilace, které se velmi pravděpodobně mohou během 24 hodin zaplnit. A proto jsme dnes poprvé požádali o mezikrajský překlad pacienta, tak abychom byli schopni zajistit veškerou potřebnou péči o ty pacienty, kteří budou do nemocnice přicházet.

Kolika pacientů se převoz do jiného regionu týká?

Zatím jde o 1 pacienta, který by měl směřovat do Zlínského kraje. Pokud to počasí dovolí, tak převoz zajistí Letecká záchranná služba Armády České republiky ze stanoviště Plzeň – Líně a mělo by to být ve středu odpoledne.

Sasko už avizovalo, že má 9 volných lůžek pro pacienty z Ústeckého kraje, respektive z České republiky? Je už podle vás mezistátní výpomoc na místě?

V rámci republiky stále ještě kapacity jsou. Pro nás je to skutečně ta další možnost, pokud by se ty možnosti mezikrajské výpomoci vyčerpali. Jsme rádi za to, že ta pomoc existuje. Nicméně stále ještě čekáme na oficiální potvrzení od ministerstva zdravotnictví o tom, že ty překlady mohou být realizovány, a na konkrétní popis mechanizmu, jak ty překlady můžeme vyžádat. Každopádně na naší straně jsme k té spolupráci mezistátní připraveni a využijeme ji rádi, pokud to bude nezbytně nutné.

Jak budete postupovat, až se skutečně kapacita akutních lůžek vyčerpá?

Tak pořád je tady ten Institut národního dispečinku, přes který můžeme vyžádat mezikrajskou výpomoc tak, abychom tu péči byli schopni zajistit. Zatím se nechystáme v rámci Ústeckého kraje v tuto chvíli vyhlásit režim hromadného postižení osob. Případně připadá v úvahu, pokud ta situace  se bude dále zhoršovat.

Jsou ještě možné nějaké rezervy? Je ještě možné najít v nemocnicích v Ústeckém kraji nějaké rezervy k vytvoření akutních lůžek?

My se o to samozřejmě snažíme. Aktuálně bojujeme o to, aby se nám podařili vytvořit další intenzivní nebo semiintenzivní, byť již improvizovaná, lůžka v nemocnici v Teplicích a v nemocnici v Ústí nad Labem. A to je skutečně asi tak strop toho, co budeme schopni udělat tak, abychom byli proporčně schopni zajistit skutečně i tu akutní péči necovidovou.  

Kolik lůžek na jednotkách intenzivní péče by mohlo v nemocnicích v Teplicích a v Ústí nad Labem přibýt?

V Teplicích teoreticky o 8, v Ústí nad Labem 6 až 9.

Je v současné době něco, čeho se vám skutečně absolutně nedostává?

Tak my zcela kriticky potřebujeme zdravotní sestry. Nicméně to je přání, které je jaksi akutně nesplnitelné. Ty zdravotní sestry chybí a jejich nedostatek je následně příčinou současné lůžkové krize. A pokud bychom jich měli dostatek, tak by se nám ta situace řešila mnohem lépe. Nadále jsme velmi rádi za výpomoc vojáků, případně studentů zdravotnických škol. Ocenili bychom též větší angažmá ambulantních specialistů a lékařů a sestřiček z ambulancí, kteří by nám v nemocnicích pomohli s tou péčí, byť třeba necovidovou, tak, abychom se my mohli více soustředit dominantně na pacienty v nejvážnějším stavu, ať už covid mají nebo ne.

Měli by se tedy do péče o pacienty v nemocnicích zapojit i praktici, ambulantní lékaři?

Já myslím, že potřeba pomoci je a pakliže se nemocnice dostávají na hranici té kapacity, pak se skutečně bavíme o tom, že buď najdeme způsob jak personálně ty nemocnice posílit, anebo se budeme muset smířit s tím, že nebude skutečně možné poskytnout veškerou péči tak, jako bychom jí poskytli v situaci, kdy toho personálu a těch lůžek máme dostatek. Já myslím, že ty možnosti jsou podstatě jenom dvě. Že každý má své zájmy, své obavy, své potřeby v tom systému, to chápu, ale kapacita těch nemocnic je konečná, tak jako je konečná kapacita každého systému a nejde ji nafukovat bez pomoci donekonečna.

Je v tuto chvíli možné predikovat, na jak dlouho vystačí lůžková kapacita v nemocnicích v Ústeckém kraji?

To se strašně špatně předpovídá. Některé dny je počet nových příjmů v podstatě stejný, jako je počet propuštěných pacientů, a ten celkový součet se nezmění. A v porovnání se včerejškem máme na druhou stranu dnes o 10 pacientů v intenzivní péči víc. Takže ta situace se může skutečně dynamicky vyvíjet. A může k tomu dojít dnes, může k tomu dojít zítra, může k tomu dojít za týden, anebo to může všechno probíhat dobře a dojít k tomu vůbec nemusí. Ale nejpravděpodobnější a nejčerstvější odpověď je, že se do těch potíží budeme dostávat teď čím dál tím častěji a budeme čím dál tím častěji potřebovat i pomoc ostatních krajů, případně tu mezistátní výpomoc, tak abychom skutečně se do té situace pokud možno nedostali, ale vyloučit to nelze.

autor: Jan Bachorík
Spustit audio

Související