Nejvláčnější dezert letošního léta je mouřenín v košili od Bohdany Rosenbergové z Přemyslovic

Do soutěže Pochoutkový rok se dostal výtečný letní dezert nazvaný mouřenín v košili. Kakaový korpus s jablky je skrytý pod vrstvou šlehačky s meruňkovou marmeládou. Je to dokonalé vláčné letní pokušení, které sníte na posezení. Recept nám prozradila Bohdana Rosenbergová z Přemyslovic na Prostějovsku.

Mouřenín v košili

Ingredience:

3 vejce
150 g cukru
1 špetka soli
80 g polohrubé mouky
20 g kakaa
2 velká nakyslá jablka
5 velkých lžic meruňkové marmelády
500 ml smetany na šlehání (33 % tuku)
50 g čokolády na vaření

Postup

Základem receptu je dokonale ušlehaný sníh z bílků. Potom, co bílky při šlehání začnou houstnout, přidáme špetku soli. Postupně do tuhých osolených bílků po lžících zašleháme všechen cukr.

Do tuhého ušlehaného sněhu, který na vytažených metlách dělá špičky, opatrně vmícháme 3 žloutky.

Dále si stranou v misce smícháme 80 g polohrubé mouky a 20 g kakaa. Pak tuto směs opět zlehka vmícháme do žloutkového sněhu. Opatrně směs převalujeme vařečkou, aby sníh nespadnul.

Na závěr přidáme 2 nahrubo nastrouhaná jablka a směs opět lehce smícháme. Teflonovou dortovou formu předem nemusíme vymazat ani vysypat, vlijeme směs a pečeme při 150 °C minimálně 25 minut. Upečený dort poznáme podle zapíchnuté špejle. Pokud se těsto nelepí, je upečený.

Dort necháme zchladit (cca 2 hodiny) na vzduchu. Nedáváme do lednice, aby se nesrazil.

Poté vršek dortu potřeme vydatně 5 lžícemi meruňkové marmelády a na ní poklademe ušlehanou šlehačku. Dozdobíme nastrouhanou čokoládou.

Bohdana Rosenbergová

Recept získala od svého spolužáka Aleše už na základní škole. Od té doby ho peče své rodině, přátelům i kolegyním v práci.

Přivítala nás ve svém bytě v řadovém rodinném domě. V kuchyni na nás čekaly jednohubky s lososem a olivami a také opečené kuřecí paličky. Prožili jsme příjemné odpoledne plné legrace, hodování i zajímavého povídání.

Bohdana Rosenbergová a Patrik Rozehnal