Nejstarší sklárna na světě je v Harrachově. Sklo se v ní fouká už od počátku 18. století

17. březen 2016
Sklárna v Harrachově

V Harrachově se můžou pochlubit nejdéle fungující sklárnou na světě. Huť tam údajně vznikla už na počátku 18. století. A v tamních pecích se topí dodnes. Jak to tam funguje?

„Tady na huti vidíte jenom foukače, mimo nich ve sklárně zaměstnáváme i několik brusičů. Dochovala se nám tady historická brusírna z roku 1895,“ říká Petr Novosad, syn majitele sklárny.

Sklo se brousí jen výjimečně

V současné době se skleněné výrobky většinou dále neopracovávají. Trend broušených skleniček je prý už minulostí. Na výrobě jedné skleničky se většinou podílí pět sklářů.

„Tři z nich vždy vyrábějí kalich skleniček, foukají sklo. A ti dva dole – jeden z nich vyrábí nožičku, druhý základnu sklenice,“ komentuje výrobu skla Petr Novosad.

Takhle vzniká sklenice

V průběhu jedné směny takováto parta sklářů vyrobí v průměru kolem pěti set sklenic. Poté, co se skleněné výrobky vyrobí, musí se výrobky zchladit v pásové peci. Chlazení trvá přibližně dvě hodiny.

„Během toho chlazení se odstraní pnutí ze sklenice, kompletně se vychladí a je připravena k dalšímu opracování,“ vysvětluje postup Petr Novosad.

Stát se na chvíli foukačem skla? Žádný problém. V harrachovské sklárně totiž pořádají i exkurze pro veřejnost. Zájemci sem mohou zavítat každý den, a to včetně víkendů. Vedle huti je možné navštívit i tamní muzeum skla nebo pivovar.


autor:Michaela Vlková