Nejkratší život v ČR mají v průměru lidé z Ústeckého kraje

30. listopad 2019 14:58

Délka života se v jednotlivých krajích Česka výrazně liší. V bohatších regionech mají lidé šanci žít i o několik let déle než v chudších.

Očekávaná doba dožití u mužů je teď v Praze téměř o čtyři roky delší než v Ústeckém kraji a u žen o skoro tři roky. Rozdíly se sice budou v příštích desetiletích snižovat, ale jen pomalu. Vyplývá to z nové demografické studie do roku 2070, kterou zveřejnil Český statistický úřad.

V Ústeckém kraji muži 74,5 roku, ženy 80,2 roku

Nejdelší život mají před sebou lidé z Prahy a nejkratší z Ústeckého kraje, a to po celé padesátileté období. Podle aktuálních údajů mají letos muži z hlavního města při narození naději žít do 78,3 roku a ženy do 83,1 roku. Je to ale pořád o pár let méně než ve vyspělých západních zemích. V Ústeckém kraji mají muži před sebou 74,5 roku, tedy zhruba stejně jako Makedonci či Chorvati. Ženy z Ústecka čeká 80,2 roku, tedy asi tolik jako Albánky či Litevky.

Ženy žijí déle než muži, rozdíl se bude postupně zkracovat. Přesto bude ale i za půl století odpovídat několika rokům. Nejdelší očekávanou délku života mají nyní v republice pražské ženy, nejkratší naopak muži z Ústeckého kraje. Dělí je od sebe 8,6 roku.

Co bude za půl století

Ani za půl století se ale podmínky v jednotlivých regionech nesrovnají, i když rozdíly se budou podle projekce snižovat. Mužská očekávaná délka života se přes osmdesátku dostane poprvé v roce 2028, a to v Praze. Muži z Ústeckého kraje se začnou osmdesátky dožívat až po roce 2046. Pražanky hranici doby dožití 85 let překročí v roce 2031, ženy z Ústeckého kraje až 18 let po nich, vyplývá z projekce.

V polovině století budou senioři představovat 24 až 32 procent obyvatel krajů. V roce 2070 by podle demografů 65. narozeniny mohla mít za sebou čtvrtina až 31 procent lidí v regionech.

autor: směna ČRo Sever | zdroj: ČTK
Spustit audio

Související