Návrat žáků prvního stupně základních škol do lavic poprvé provázelo testování na covid 19

12. duben 2021 13:24

Na základní školy se 12. dubna vrátila část žáků prvního stupně. Nastoupili rotační výuku, po týdnu je vystřídají děti, které v současnosti zůstávají doma.

„Tady je místo, kde mohou rodiče těch nejmenších dětí svého potomka otestovat. Ostatní děti dojdou do svých tříd a samy se otestují – paní učitelky jim všechno vysvětlí,“ popisuje ředitelka základní školy Ruská v Litvínově Pavla Tomášová.

Při pozitivním testu dítěte má škola postupovat jinak v pondělí 12. dubna a jinak ve čtvrtek 15. dubna.

„Pokud bude dítě pozitivní dnes, tak odchází pryč. Pokud bude pozitivní ve čtvrtek, tak sice také odchází pryč, ale budeme také telefonovat a bude odcházet celý kolektiv, ve kterém to dítě bylo,“ vysvětluje Tomášová.

Názory rodičů na testovánhí se různí

Přesně v 7:40 začalo testování mladších školáků. Na chodbu před šatnu mohly najednou vstoupit maximálně dvě děti, za pomoci rodičů a učitelů si samy provedly test.

Malá Angela si test provedla bez problémů, její mamince testování nevadí: „Není to tak hrozné. A jsme rádi, že se konečně školy otevřely.“

Malou školačku Gábinku test šimral: „Skoro jsem to ani necítila, jen to malinko šimralo,“ shrnula. Její tatínek ale testování dětí ve škole považuje za zbytečné: „Je to hloupost, úplná hloupost.“

Vedení školy musí často na nesouhlasné reakce rodičů reagovat.

„Rodiče mají obavy. Vybíjejí si vztek na nás, my jsme ale ti poslední. My jen vykonáváme pokyny, které nám někdo nařídil. Takže se snažíme všechno jim to vysvětlovat a komunikovat. S některými to ale jde hůře a jinými lépe,“ shrnula ředitelka základní školy Ruská v Litvínově, Pavla Tomášová.

Děti ze 3. až 5. ročníků si testy provedly ve třídách – v úvodu první vyučovací hodiny.

autor: Jan Beneš
Spustit audio

Související