Natálie Belisová: Příběhy památek Českého Švýcarska
Už několik desítek let se děčínská historička Natálie Belisová zajímá o památky Českého Švýcarska. O česko-švýcarských pamětihodnostech píše nejen knihy, ale také je pomáhá zachraňovat.
S manželem Jiřím žije na děčínském Starém Městě. V jejich blízkém okolí jsou většinou samé paneláky, ale oni žijí v letité podstávkové chalupě.
Vlastně je to přímo symbolické bydlení - historička Natálie Belisová se už několik desítek let věnuje vyhledávání a záchraně drobných památek. Napsala o nich řadu knih, pořádá přednášky pro širokou laickou veřejnost i semináře pro odborníky.
Od vandrů k památkám
Její úsilí nedávno také ocenil Ústecký kraj udělením Ceny hejtmana za regionální rozvoj. Její zájem o historii a památky v regionu přitom začal trampováním v krajině Českého Švýcarska.
Doslova „srdeční záležitostí“ se pro ni stal Dolský mlýn, na jehož záchraně se také podílela. Nejen o něm umí poutavě povídat – poslouchejte…
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Ze světa lesních samot
Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.