Našli jste ježka a chcete mu pomoci? Nejdřív ho zvažte!
Pokud teď v říjnu najdete v přírodě ježka, který vám bude připadat malý, tedy menší než 15 centimetrů, raději ho před vypuštěním zpět do přírody rovnou zvažte. Tak zjistíte, jestli má šanci zimu přežít sám, nebo potřebuje vaši pomoc. Jak tedy postupovat správně?
„Ježek by před přezimováním měl mít okolo 650 gramů. O ježka, který váží například 400 gramů, by tedy bylo lepší se postarat,“ konstatuje mluvčí ústecké zoo Věra Vrabcová.
Ale co dál? Rozhodně bychom neměli ježkovi nabízet například mléko nebo nastrouhaná jablka, ideální je třeba psí nebo kočičí konzerva.
„Ježek je výlučný hmyzožravec – živí se brouky, žížalami nebo slimáky. Proto je nejjednodušší zajít do obchodu, koupit konzervu pro psy nebo kočky, nebo granule, které se máčí do vody. Je také možné ježkovi nabídnout syrová vejce nebo tvaroh,“ vypočítává Vrabcová.
Více o péči o ježka si můžete najít na internetu – včetně toho, jak často ho krmit než zazimuje nebo jak mu vytvořit pelíšek. Pokud ale člověk nemá doma vhodný prostor, kde by mohl nechat ježka přežít zimu, může ho odnést na záchrannou stanici, kde se o něj odborníci postarají.
Související
-
Ježek, aby přežil zimu, musí mít alespoň půl kilogramu
Právě začíná období, kdy se ježci chystají zimovat. Jedinci ale musí mít určitou hmotnost, aby přežili do jara.
-
Ježek nepohrdne granulemi, ale troufne si i na slepice v kurníku
Když najdete osamocené mládě, nebo poraněné zvíře ve volné přírodě, nesahejte na něj. Ještě předtím můžete zavolat odborníkům, jak dál postupovat.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.