Na ZŠ Máchovo náměstí v Děčíně přišli slovní hodnocení z pololetního vysvědčení přečíst prvňákům deváťáci

30. leden 2025

Žáci základních a středních škol dostali 30. ledna pololetní vysvědčení. Základní školy mají možnost místo známek používat takzvané kriteriální hodnocení. Je to slovní hodnocení výkonu žáka, na kterém se dohodne učitel s ředitelem školy, a pro které existuje i speciální formulář.

Tak trochu na půli cesty mezi známkami a slovním hodnocením na základní škole Máchovo náměstí v Děčíně. Tam žáci 1. A měli svá vysvědčení ve slovní formě – přečíst jim ho přitom přišli tamní deváťáci.

Každý deváťák se ujmul svého prvňáka a šli se věnovat vysvědčení. „V českém jazyce poznáš bez problémů všechna písmenka, která jsme se učili,“ čte Ema slovní hodnocení Matějovi.

Opodál čte Lukášovi vysvědčení Anna: „Nepřesně reaguješ na pokyny, to znamená, že třeba neposloucháš…“

Školy mají nově možnost místo známek používat kriteriální slovní hodnocení. To může být pro každého žáka rozdílné – podle jeho tempa učení. Na jednotlivých faktorech se učitel dohodne jak s ředitelem školy, tak i s žáky samotnými.

V budoucnu by měli žáci dostávat známky až od čtvrtých tříd

Na Máchově náměstí jsou tak trochu na půli cesty, informační systém školy zatím plně slovní hodnocení neumožňuje.

„Počítá nám matriku, výkazy pro MŠMT. Musí se to tam nejdřív implementovat, ale není na to takový tlak – když se dělal průzkum trhu, tak se zjistilo, že je jen hrozně málo škol, které to chtějí využívat,“ vysvětluje zástupkyně ředitele Eva Štefanová.

Ministerstvo školství počítá do budoucna s tím, že slovní hodnocení namísto známek budou dostávat žáci první, druhé a třetí třídy.

Spustit audio

Související