Na zemědělce v Česku letos poprvé dohlíží satelitní systém AMS. Podle farmářů má ale řadu chyb

21. září 2023 08:24

Na hospodaření zemědělců v Česku letos začal dohlížet nový dotační systém AMS. Podle snímků z družic má vyhodnotit, jestli se jednotliví farmáři starají o půdu odpovídajícím způsobem a v řádném termínu. Hodnocení systému ale podle řady zemědělců, které Český rozhlas oslovil, často neodpovídá skutečnosti.

Na nesrovnalosti upozorňují i farmáři z Litoměřicka. „Přišlo další vyhodnocení, a v něm jsem měl 36 půdních bloků, které byly červeně a měl jsem tam 142 pochybení. Tak to už jsem byl na infarkt a přiznám se, že se mi udělalo fyzicky špatně,“ vzpomíná farmář Daniel Pitek.

Popisuje jednu ze svých nedávných zkušeností s novým systémem AMS. Ten má fungovat jako dotační semafor a vyhodnocovat, jestli zemědělci půdu obhospodařují, tak jak mají a zda splňují dotační podmínky – jako jsou například termíny, do kdy musí být louka posekaná.

„17. srpna mi poslali, že mám tři půdní bloky v červeném, které měly konec těch operací až 30. září, takže ty vlastně neměly ještě vůbec být tím systémem hodnocené. Dalších 33 půdních bloků bylo v pořádku – všechny byly udělaný,“ dodává Pitek.

Na hodnocení nového systému se nedá spoléhat

Zdaleka přitom není jediným farmářem, kterému chyby v systému připravily horké chvilky. Marcel Meduna, který hospodaří v okolí Kostomlat, systém sleduje i třikrát týdně. Na výsledky satelitního systému se ale podle Meduny spoléhat nedá.

„Zatím, jak to spustili, tak nefunguje vůbec, protože sklizené louky, které jsou posekané a sklizené, stál svítí červeně a řeší se to až ve chvíli, kdy my se ozveme, že to tam svítí červeně,“ shrnuje Meduna.

Farmáři mají úředníkům hlásit nesrovnalosti

Problémy systému připouští i sám provozovatel – Státní zemědělský intervenční fond. Mluvčí Eva Češpiva uvedla, že za četnou chybovost systému může jeho nedostatečné otestování před spuštěním do ostrého provozu.

Nesrovnalosti mají podle Češpivy farmáři úředníkům hlásit. „Farmář by měl využít možnosti podat takzvaný dodatečný důkaz skrze kvůli tomu vytvořený formulář a popsat v něm, který výsledek rozporuje a proč,“ vysvětluje.

Problémy s vyhodnocováním dat fond podle Evy Češpivy průběžně řeší s dodavatelem systému. To, jestli chyby ovlivní konečné vyplácení dotací, ale neuvedla.

Řada zemědělců tak pracuje dál v nejistotě. „Jde teoreticky o naše peníze, které za to dostaneme, a tohle nám je může zbrzdit a může nastat problém,“ uzavírá farmář Marcel Meduna.

Spustit audio

Související