Na zahradě se invazivním rostlinám příliš nedaří, ale v přírodě dělají škody

8. srpen 2024

Narazit v české přírodě na opuncie nebo tropické rostliny už není nic neobvyklého. Některé jsou jen krásné a nepatří sem, jiné jsou vysloveně škodlivé. O rostlinách, které by u nás růst neměly, ale rostou, si povídáme s botanikem Janem Ptáčkem z teplické botanické zahrady.

„Přímo na Lovoš byly opuncie vysazené člověkem. Momentálně se tam vyskytují tři druhy. Naštěstí zatím velké problémy nedělají. Jsou zvyklé na teplo a sucho, a i když tyto podmínky na Lovoši mají, stále to není dostatečné na to, aby se rozmnožovaly,” vysvětluje botanik.

Podle Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky je na našem území 1567 nepůvodních rostlinných druhů, z toho 75 invazivních.

Podle Jana Ptáčka ale záleží na konkrétním druhu. Některé se chovají jen jako lepší plevel, jiné ale například zarůstají louky a lány. „Evropská unie vydává seznam druhů, které se už nesmí prodávat nebo pěstovat, protože dělají největší škody. Patřil by sem trnovník akát, křídlatky, netýkavky nebo třeba borovice vejmutovka,” doplňuje.

Podobně jako u invazivních živočichů se i invazivní rostliny usazují v místech, kde nemají přirozeného nepřítele. „Ano, bez přirozeného nepřítele se druh může snadno rozmnožovat, protože zde pro něj není žádné nebezpečí. Maximálním rizikem jsou pro ně výkyvy počasí,” vysvětluje botanik Jan Ptáček.

V současnosti je velice populární Občanská věda a tzv. portál iNaturalist, kde lidé sdílejí původní i nepůvodní rostliny. Prostým vyhledáním rodového názvu se tak lidé mohou podívat, jaké rostliny vyskytují v jeho okolí – pokud je tam tedy někdo předtím zaznamenal.

Jak se k nám dostanou invazivní druhy rostlin? Které z nich jsou nejvíce nebezpečné? Jak se dají odstranit z přírody? Nejen to se dozvíte v přiloženém audiozáznamu.

autoři: Lenka Šobová , Petra Vališová
Spustit audio