Na silnicích je přehuštěno, voda vás uklidní a vše se zdá být hezčí, říká lodník z Ústecka

20. červenec 2018

Mnoho lidí vyráží každé léto na vodu. Je ale rozdíl, jestli se vydáte s partou na víkend na raft, nebo jestli si vyrazíte s rodinou na dovolenou do kajuty plachetnice. Pokud zvolíte druhou možnost, je zapotřebí vědět pár informací a pravidel, upozorňuje lodník Evžen Vodrážka.

Poslední dobou jsou velkým fenoménem dovolené strávené na lodi. Podle Evžena Vodrážky je dnes na silnicích přehuštěno, řidiči k sobě nejsou tak ohleduplní jako před lety.

„Když jedete lodí po vodě a ono to šplouchá, tak se člověk uklidní a uvolní. Je tak hezky, klid. A když se podíváte ven z vody na přírodu a bude tam ošklivá fabrika, tak z vody je taková hezčí a jemnější, když se na ni ale kouknu z auta, řeknu si jen fuj, fabrika,“ hodnotí Vodrážka.

Jestliže se rozhodnete pro svou vlastní loď, investice nemusí být drastická. Pokud má loď malou kajutu, sociální zařízení a malou kuchyňku, pohybuje se cena podle Evžena Vodrážky okolo 100 tisíc korun. Když byste přemýšleli o větší lodi, je to otázka i několika milionů.

Pokud se necítíte na pořízení vlastní lodi, můžeme si ji zapůjčit.

Bez toho, aniž byste měli zkoušky a papíry od Státní plavební správy, si můžete půjčit loď, která má omezení rychlosti 15km/h, je patrová a do 20 metrů dlouhá. Samozřejmě, že se musíte nechat proškolit. Tato možnost je i v zahraničí: „Ve Francii nebo v Norsku vám půjčí loď a vy můžete plout kolem pobřeží,“ dodává Vodrážka.

Chcete se stát kapitánem na lodi? Jde to…

Před koupí lodi si musíme zjistit, kolik loď váží, a to včetně posádky, jaký je výkon motoru a jaký je výtlak lodi. Pokud je motor silnější než pět koní, musíte si vyřídit oprávnění.

Když je váha lodi včetně posádky vyšší než 1 000kg, musí si řidič udělat zkoušky a oprávnění.

„Musíte se naučit okolo 460 otázek, na zkoušce odpovídáte na 35 z nich a můžete udělat maximálně 5 chyb. Na základě těchto testů dostanete oprávnění pro vůdce malého plavidla,“ vysvětluje Evžen Vodrážka a dodává, že je možnost získat i oprávnění na všechna plavidla.

Musíte ale mimo písemnou zkoušku složit i praktickou část, ve které mimo jiné musíte proplout plavební komorou.

„Podle mého názoru je komora na našich vodách jedna z nejsložitějších a nejnebezpečnějších věcí, která se může na vodě přihodit.“ Podrobnější informace najdete na Státní plavební správě, kde skládáte i zkoušky.

autor: Kateřina Klabzubová
Spustit audio

Související