Na poště už nás nenávidí, říkají středoškoláci, kteří vydali vlastní učebnici angličtiny

25. říjen 2016
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ondřej Kočan a Jakub Fiala se svou učebnicí

„Víc než 3000 hodin práce, 200 vypitých kafí a 300 kuřecích stripsů,“ vypočítává, co stojí za vznikem učebnice nazvané Improve Yourself jeden z jejích autorů, Ondřej Kočan.

„Když jsme ve druháku otevřeli učebnici angličtiny, vyděsilo nás to. Byla psaná česky a s moderní výukou cizího jazyka neměla nic společného,“ vysvětluje Ondřej, jak to všechno začalo.

Spolu se spolužákem Jakubem Fialou začal pracovat na vlastní učebnici. „Byla to součást Středoškolské odborné činnosti,“ říká Jakub, druhý z autorů. Tehdy by ani jednoho z nich nenapadlo, že to skutečně skončí opravdovou knihou.

Čtěte také

„Je to splněný sen,“ říká Jakub a listuje učebnicí. Je v ní všechno ‒ texty, cvičení, doplňovačky. Má moderní grafiku a vypadá opravdu profesionálně. „Grafiku dělal Ondra, musel se to učit za pochodu,“ chválí kamaráda Jakub.

„Učili jsme se oba. Třeba základy pedagogiky a pravidla, jak správně učit jsme konzultovali s odborníky z Pedagogické fakulty ústecké univerzity,“ doplňuje Ondřej svého autorského kolegu.

Kvůli učebnici založili i vydavatelství a začali podnikat

Vytvořili Studentʻs book i Teacherʻs book, sehnali sponzory a nechali vytisknout tisíc kusů učebnic pod hlavičkou vlastního vydavatelství.

„Zkoušeli jsme i zavedená vydavatelství, ale to bychom vlastně přišli o veškerá práva ke knize. Zaplatili by nám, ale učebnice by už byla jejich. A to jsme nechtěli,“ vysvětlují, proč založili firmu a začali podnikat.

„Na poště už nás nenávidí. Pořád tam chodíme s balíčky a odesíláme objednané učebnice,“ smějí se letošní maturanti. Sami se ve škole ze své učebnice učí. „Je to skvělé. Vidíme, jak to funguje a máme výbornou zpětnou vazbu,“ tvrdí shodně.

Teď uvažují o tom, že by napsali ještě učebnici pro základní školy. Jakýsi první díl té, která už je na světě. Jejich plány jsou smělé, ale opodstatněné. Jejich učebnici se daří. Je o ni zájem. Kluci řeší už druhý dotisk a posílají ji do různých koutů republiky. Na dva čtvrťáky z malého gymplu v Kadani velmi slušný výkon!

Spustit audio