Na Písečném vrchu u Milé najdete nejstarší křemencový lom v Evropě i zbytky 250 tisíc let starého obydlí

8. duben 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Turistické značky v okolí Hradčanských rybníků

Jeden z kopců Českého středohoří má velmi zajímavou historii. Objev tam udělali i archeologové. Říká se mu Písečný vrch.

Písečný vrch stojí jihozápadně od vesnice Milá. Na kopec dojdete z křižovatky silnic pod vesnicí.

Toto místo bylo už pradávna využíváno k pastvě a nikdy nezarostlo lesem. Je to vrch v krajině sice nenápadný, ale o to zajímavější.

Jde o chráněnou přírodní rezervaci. Křemence na Písečném vrchu mají vlastnosti, jaké měly pazourky. Už v pravěku sloužil tenhle kopec jako zdroj suroviny pro výrobu kamenných nástrojů.

Kde se křemence na Písečném vrchu vzaly, to není vlastně dodneška uspokojivě vysvětleno. Nejspíš jde o pozůstatek kráteru sopky.

Křemencové bloky jsou tak výrazné, že se jim říkalo zkamenělé stádo ovcí. Při archeologických průzkumech tady objevili nejstarší křemencový lom v Evropě – byly tady například vyráběny kamenné nože s čepelemi dlouhými až 30 centimetrů.

Pod jedním převislým křemencem objevili archeologové zbytky lidského obydlí z doby před 250 tisíci lety. Procházka po Písečném vrchu je jedinečným zážitkem.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...