Na Písečném vrchu u Milé najdete nejstarší křemencový lom v Evropě i zbytky 250 tisíc let starého obydlí
Jeden z kopců Českého středohoří má velmi zajímavou historii. Objev tam udělali i archeologové. Říká se mu Písečný vrch.
Písečný vrch stojí jihozápadně od vesnice Milá. Na kopec dojdete z křižovatky silnic pod vesnicí.
Toto místo bylo už pradávna využíváno k pastvě a nikdy nezarostlo lesem. Je to vrch v krajině sice nenápadný, ale o to zajímavější.
Jde o chráněnou přírodní rezervaci. Křemence na Písečném vrchu mají vlastnosti, jaké měly pazourky. Už v pravěku sloužil tenhle kopec jako zdroj suroviny pro výrobu kamenných nástrojů.
Kde se křemence na Písečném vrchu vzaly, to není vlastně dodneška uspokojivě vysvětleno. Nejspíš jde o pozůstatek kráteru sopky.
Křemencové bloky jsou tak výrazné, že se jim říkalo zkamenělé stádo ovcí. Při archeologických průzkumech tady objevili nejstarší křemencový lom v Evropě – byly tady například vyráběny kamenné nože s čepelemi dlouhými až 30 centimetrů.
Pod jedním převislým křemencem objevili archeologové zbytky lidského obydlí z doby před 250 tisíci lety. Procházka po Písečném vrchu je jedinečným zážitkem.
Související
-
Vrch Vrabinec připomíná stojícího medvěda s tlapami zdviženými nad hlavou
O Vrabinci bylo v poslední době slyšet kvůli nedovolenému vybudování ferrat, zajištěných horolezeckých cest. No, ono není divu, když je Vrabinec přírodní rezervací.
-
Nová rozhledna na vrchu Luž začíná sloužit turistům
Rozhledna na Luži, nejvyšší hoře Lužických hor, začne 21. srpna od 14:00 sloužit turistům. Vybudovat ji nechalo saské město Großschönau.
-
Vrch Oblík nabízí nejen úchvatný rozhled. Podle legend tam můžete načerpat i spoustu energie
Kopec Oblík rádi malovali umělci už v 17. století. Byl z něj dokonce dovezen kámen pro slavnostní zahájení stavby Národního divadla. Pojďte se teď vypravit na jeho vrchol.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...