Mouchy a komáři. To jsou nevítaní společníci doma, na zahradě nebo na chatě

Mouchy a komáři už mají svou sezónu, a tak vám dnes poradíme, jak na ně. Naše babičky třeba na okenní parapety vysazovaly muškáty. Jejich odér jim není příjemný, a tak do vašich oken nepoletí.

Když se ale bytem rozlévá vůně pečínky, chce to proti mouchám něco silnějšího. Můžete zkusit nahřát plech v troubě, polít ho zlehka octem a postavit poblíž okna. I to jim prý velice vadí.

Také bazalka a levandule nejsou oblíbené bylinky much a komárů. A pokud si chcete užít příjemný večer venku, zkuste nechat v misce doutnat list ořešáku. Uvidíte, že se vaší terase nebo pergole obloukem vyhnou.

autor: Iva Hüttnerová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.