Most letos zahájí první etapu rekonstrukce kulturního domu Repre. Opozici některé kroky vadí

5. leden 2021 10:19

V Mostě by měla letos začít první etapa rekonstrukce kulturního domu Repre v centru města. Mimo jiné se počítá s tím, že se do zmodernizovaného kulturního domu přestěhuje knihovna. S tím nesouhlasí část veřejnosti, městem koluje petice proti stěhování knihovny. Také opozice má výhrady ke způsobu, jakým chce město objekt z období brutalismu rekonstruovat.

„V roce 2021 by mělo být na Repre alokováno zhruba 50 milionů korun. Samozřejmě to, jestli ty finanční prostředky budou využity, záleží na tom, jestli se nám podaří vysoutěžit zhotovitele této veřejné zakázky,“ vysvětlil primátor Mostu Jan Paparega z hnutí ProMost krátce poté, co zastupitelé schválili rozpočet města a s ním i 50 milionů na první etapu rekonstrukce Repre.

„Ta částka je alokována na počáteční stavební práce. Pokud vše půjde hladce, tak by se teoreticky mohla smlouva se zhotovitelem uzavřít někdy v červenci či srpnu. Za ty čtyři stavební měsíce skutečně neproinvestujeme víc, než 50 milionů korun,“ doplnil Paparega.

Opozice má vůči rekostrukci Repre řadu výhrad

Některým zástupcům opozice vadí, že na rekonstrukci Repre nebyla vyhlášena architektonická soutěž.

„Myslíme si, že Repre je jediný barák v Mostě, kterému by měla být věnovaná tak významná péče. Je to totiž v rámci České republiky naprostá kuriozita – něco, co může do Mostu přilákat turisty. Jeho účelnost by měla být projednána na základě studií, například architektonické soutěže nebo ankety mezi obyvateli,“ doplňuje Jan Hrubeš za Zelené a Piráty pro Most.

Obavy má Jan Hrubeš i z výsledku celé rekonstrukce: „Domníváme se, že ta projektová dokumentace, kterou jsme měli k dispozici, vůbec nezaručuje kvalitu rekonstrukce toho domu. Jde nám například o mramorové, velice kvalitní obložení. Když to srovnáte s vedlejším finančním úřadem, který je z 90. let, tak vidíte, jak ten úřad chátrá, a to obložení na Repre je v podstatě nedotknuté.“

Opozici také vadí, že chce město do Repre přestěhovat knihovnu, co se ale stane se současnou budovou knihovny, město neřeší.

autor: Jan Beneš
Spustit audio

Související