Mohl Galileo objevit planetu Neptun?

13. červenec 2009

Podle australských fyziků by mohl být skutečným objevitelem planety Neptun Galileo Galilei. Pokud mají pravdu, posune se datum objevu nejvzdálenější planety sluneční soustavy o 234 let hlouběji do minulosti.

Planeta Neptun byla "oficiálně" objevena 23. září 1846 astronomem Johannem Gottfridem Gallem a studentem astronomie Louisem d'Arrestem a stala se první planetou, která byla nalezena na základě matematické předpovědi. Podle fyziků z australské University of Melbourne je ale možné, že o ní někdo dobře věděl už o 234 let dříve. Vědci procházeli deníky a poznámky Galilea Galilei a narazili na zmínky z let 1612 a 1613. Galileo tehdy pozoroval měsíce planety Jupiter a povšiml si nedaleké hvězdy. Její pozice se v moderních katalozích hvězd nevyskytuje, což vědce vedlo k závěru, že hvězdou mohl být ve skutečnosti Neptun.

To, že pozoruje planetu, si ale podle nich nejspíš uvědomil i sám Galileo. V zápisu z 28. ledna roku 1613 jsou poznámky o tom, že "hvězda" se pohybuje jinak než ty ostatní. O pár dní předtím si zase Galileo všiml záhadné tmavé tečky v blízkosti Jupitera. Fyzikové jsou přesvědčeni, že význam těchto objevů velkému astronomovi nemohl uniknout. Podle univerzitní zprávy teď vědci v jeho zápiscích pátrají po anagramu, který měl Galileo ve zvyku psát pokaždé, když objevil něco významného - například fáze Venuše nebo Saturnovy prstence.

Logo
autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.