Mlží se vám v zimě okna auta zevnitř? Nemusí!

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 02509545.jpeg

Určitě to znáte – ráno přijdete k autu, oškrábete skla a najednou zjistíte, že jsou zevnitř zamlžená, v horším případě namrzlá. Co s tím?

Asi nejhorší je udělat to, co většina z nás udělá. Pospícháme, a tak zamlžená okna přetřeme rukou a vytvoříme tak malý tankový průzor. Rozebírat tady jak nebezpečný může být špatný výhled z auta je asi zbytečné.

Začít bychom měli u příčiny - tedy, proč se okna mlží. Asi neprozradíme nic objevného, ale za vším je zvýšená vlhkost v interiéru vozu.

Zkusili jste si někdy sáhnout na podlahu a pod sedačky? Možná vás překvapí, jak máte koberečky nasáklé vodou. Když pak v autě zatopíte, voda se začne odpařovat a okna se mlží.

Jak eliminovat vlhkost ve voze?

V zimě se vám lepí sníh na podrážky a vodu si tak nevědomky nosíte do auta sami. Začít můžete tedy tím, že koupíte gumové koberečky. Investice to není nijak velká, nejlevnější už seženete za 200 až 300 korun. Důležité je pak také pravidelně z nich vylívat vodu.

Jestli se vám ale i přesto drží na podlaze vlhkost, můžete mít problém s těsněním dveří nebo střešního okna. Tady už budete potřebovat odbornou pomoc. V tu chvíli najdou uplatnění letáky nebo staré noviny. Na nějakou dobu je dáte pod gumové koberečky a po pár dnech vyměníte.

Důležité je v autě větrat, stačí před jízdou otevřít na půl minuty všechny dveře. Jestli se vám skla mlží i během jízdy, kdy na ně fouká větrák, chtělo by to vyměnit vzduchový filtr. Problém ale můžete mít i s klapkou, která zavírá přívod venkovního vzduchu.

Tip, jak na zadýchaná okna

Nejčastěji nás trápí jen tzv. zadýchaná okna. Na to je nejlepší suchý hadr a ještě lepší kůže, v krajním případě se dá použít papírový ubrousek. Sklo je pak zapotřebí vytřít do sucha. Dobrými pomocníky jsou speciální přípravky, které seženeme v drogériích a prodejnách s autopříslušenstvím.

Po nanesení a vyleštění umí dva až tři týdny odpuzovat vlhkost. Použít můžete i roztok glycerinu a možná se budete divit, obyčejné jablko. Stačí ho rozkrojit na dvě půlky, potřít sklo a vytřít dosucha. Až deset dní budete mít od zamlžených skel pokoj.