Mladí parkouristé z Ústí nad Labem mají nové hřiště
Není parkur jako parkour. Při jednom je využíván kůň, při druhém vlastní síla a dovednost. Dnes si řekneme něco o tom, při kterém se pomocí síly, skoků a různých triků překonává často velmi náročný terén, tedy o parkouru.
„Náš parkour teda je efektivní překonávání překážek, jde o to dostat se z jednoho bodu do druhého v přirozeném prostředí. Vyhledáváme při tom tu nejrychlejší a zároveň bezpečnou trasu,“ vysvětluje základy sportu Honza Pehl.
Ten se kromě toho, že v Ústí trénuje mladé parkouristy, rozhodl postavit vlastní parkourové hřiště.
„Hřiště je tedy ještě rozestavěné, ale už se na něm trénuje, jezdíme sem s celým kroužkem. V tom městském prostředí jsou problémy takové, že lidé na nás volají policii, protože netuší, co děláme, a myslí si, že ničíme ten majetek a tak… Proto jsem bojoval za toto hřiště,“ vysvětluje Jan Pehl.
Jak hřiště a trénink na něm vypadá, se můžete podívat na videu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.