Mistr Jan Hus, muž slova a činu
S historikem Janem Blahoslavem Láškem, děkanem Husitské bohoslovecké fakulty UK v Praze, o kořenech i plodech učení mistra Jana. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.
Jedna ze zásadních postav české historie, muž, o němž se už dlouhé zástupy generací učí ve škole. Římskokatolický kněz, český středověký náboženský myslitel, vysokoškolský pedagog, reformátor a kazatel Jan Hus zemřel na hranici právě v tento den. Připomínáme ho tedy spolu s historikem Janem Blahoslavem Láškem, děkanem Husitské bohoslovecké fakulty UK v Praze. V pořadu Evy Ociskové mluvil o kořenech i plodech učení mistra Jana.
Související
-
Josef Kajetán Tyl: Jan Hus. Dramatická báseň
6. července 1415 byl v německé Kostnici upálen Jan Hus, český kazatel, myslitel a reformátor. Na Vltavě vysíláme drama J. K. Tyla Jan Hus s Antonínem Zíbem v titulní roli.
-
České léto na Vltavě
Ve vysílání nabídneme například výběr z povídek Josefa Škvoreckého, Franze Kafky či Jaroslava Haška, hry Václava Havla či Pavla Kohouta.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.