Místo atletiky procházka, nebo teorie. Tak vypadá tělesná výchova na druhém stupni základních škol

7. říjen 2020 11:02

Žáci z druhého stupně základních škol jsou kvůli protikoronavirovým opatřením dočasně bez tělocviku. Místo vybíjené, fotbalu nebo třeba cvičení na nářadí teď chodí na procházky, případně probírají teorii tělesné výchovy. Jako třeba v teplické základní škole Maxe Švabinského.

Na šesťačky a sedmačky, kterým právě začíná hodina tělocviku, už na školním dvoře čeká učitelka, Zdena Jílková. Do opravené tělocvičny ani na nové multifunkční hřiště se tentokrát nechystají.

„Nemůžeme do tělocvičny, nemůžeme se ani převlékat. Můžeme tedy prakticky jen chodit na vycházky, nebo dělat nějakou teorii tělesné výchovy. Naštěstí máme krásně, takže toho využijeme a půjdeme na krátkou vycházku,“ vysvětluje dívkám Jílková.

Školačky se tváří spokojeně. Svítí sluníčko a procházky prý mají v oblibě. Jako třeba Eva Holubová: „Jsem s tím spokojený, zatím mi to nevadí. Normální tělocvik mi nechybí.“

„Každý den se modlím za to, aby bylo hezky a my mohli jít na procházku. Dá se totiž říct, že děti dnes moc nechodí a ta chůze je přece jenom základní prvek tělesné výchovy – je to to nejpřirozenější a nejlepší, co pro sebe můžeme udělat,“ myslí si Jílková.

Při špatném počasí přijde na řadu teorie

Náplň má ale i pro deštivé počasí – teorii tělesné výchovy. Na základních školách na ni běžně čas není, hodiny tělocviku děti tráví pohybem. Teď se tedy budou moct seznámit s pravidly různých her a sportů.

V sousedství školy stával zimní stadion, který už je zbouraný, a roky byla hokejovou školou. Rozšířená výuka tělesné výchovy tady zůstala, od čtvrté třídy je hodina tělocviku navíc.

„Není to ale úzce zaměřené na nějaký konkrétní sport, jako byl předtím ten hokej – jsou to rozmanité sportovní činnosti,“ upřesňuje zástupkyně ředitelky Martina Nováková.

Ke škole patří i zahrada s novým skleníkem, kde můžou děti alternativní hodiny tělocviku také strávit.

Spustit audio

Související