Minout Prahu. 12 německých spisovatelů a spisovatelek se nechá inspirovat českými krajskými městy
Brněnské nakladatelství Větrné mlýny oslovilo 12 současných německých spisovatelů. Každý z nich stráví jeden měsíc v jednom z českých nebo moravských krajských měst. Do konce roku pak odevzdá povídku tímto městem inspirovanou.
V roce 2026 všechny povídky vyjdou v češtině a němčině v rámci antologie Minout Prahu, jakéhosi literárního atlasu České republiky. Nakladatelství knihu představí na Frankfurtském knižním veletrhu v říjnu 2026.
Projekt Minout Prahu už začal – jeho součástí budou autorská čtení v knihovnách a divadlech krajských měst.
Jedním z prvních autorů, kteří se zapojili, je spisovatel Clemens Meyer, který pobýval v Karlových Varech. Pozvali jsme ho k mikrofonu, abychom se ho zeptali na jeho tvorbu i vztah k České republice. Budeme se snažit v našem pořadu postupně představit všechny autory z projektu Minout Prahu.
Buntspeicher, tedy tzv. Barevná sýpka, ve městě Zwönitz je jedním míst, kde se konají akce v rámci projektu Chemnitz 2025, evropské hlavní město kultury.
Jednou z vrcholných akcí v sýpce je první Bergschau/Kopec kreativity, který chce zviditelnit rozmanitou kulturní a kreativní scénu Krušných hor a sousedních českých regionů.
Odborná porota vybrala to nelepší od německých a českých tvůrců z 12 uměleckých oblastí a vystavila v sýpce ve Zwönitz. I tam vás Sousedé prostřednictvím kolegyně z naší partnerské stanice MDR zavedou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka