Ministerstvo životního prostředí bude muset znovu rozhodnout o plánu likvidace styrenů na skládce Celio

2. listopad 2023 13:30

Ministerstvo životního prostředí se bude muset znovu zabývat plánem likvidace styrenů na skládce Celio na Mostecku. Krajský soud v Ústí nad Labem tak vyhověl žalobě města Litvínov, které se proti původnímu rozhodnutí ministerstva bránilo. Na skládce jsou uložené styrenové smoly ze staré ekologické zátěže ve středočeské Nelahozevsi. Skládku provozuje nový majitel, který chce sudy se styreny úplně zlikvidovat.

„Ministerstvo životního prostředí obdrželo rozhodnutí soudu v probírané věci – Krajský soud v Ústí nad Labem ve věci žaloby města Litvínov zrušil naše rozhodnutí z 20. února roku 2023 a věc vrátil ministerstvu k dalšímu řízení. S odůvodněním rozsudku se teprve seznamujeme,“ komentovala rozhodnutí soudu mluvčí ministerstva životního prostředí Lucie Ješátková.

Resort řešil odvolání města Litvínov, které napadlo původně krajem schválený plán likvidace nebezpečných styrenů na skládce Celio.

Litvínov chce mít možnost spolurozhodovat o způsobu likvidace odpadu na skládce Celio

Starostka Litvínova Kamila Bláhová z hnutí ANO rozhodnutí krajského soudu uvítala. Podle ní by teď mělo ministerstvo názory města akceptovat a přizvat ho do řízení jako účastníka.

„Pokud bychom dostali pozici účastníka řízení, pak by město mělo přístup k informacím ze spisu a mohlo by přinášet od samého počátku návrhy, jak s odpadem naložit,“ uvedla Bláhová. Město teď bude podle ní vyčkávat, jak se k rozsudku ministerstvo postaví.

Provozovatel skládky chce mezitím dál pracovat na projektu pro likvidaci styrenových smol. Počítá například s budováním betonových kójí pro třídění styrenů na tuhé, tekuté a polotekuté a s následnou likvidací.

Podle ředitele Celia Karla Šaška jde o investici za desítky milionů korun. „Co se týká projektových příprav, v žádném případě je nebudeme přerušovat. Dotáhneme to jistě do té podoby, že je budeme chtít podat na místě příslušný stavební úřad, tedy do Litvínova.“

Litvínovští zastupitelé mají tyto úpravy podle starostky Bláhové projednat v prosinci.

Sudy s nebezpečným styrenem objevila na skládce kontrola České inspekce životního prostředí v létě roku 2021. Případ vyšetřují i kriminalisté a to v souvislosti s likvidací staré ekologické zátěže z Nelahozevsi.

autor: Jan Bachorík
Spustit audio

Související