Mezi dětmi na všech školách v Jirkově jsou uživatelé drog. Prokázaly to vzorky odpadních vod

29. červen 2022 14:56

V odpadních vodách ze všech základních a středních škol v Jirkově na Chomutovsku jsou látky související s užíváním drog. Vzorky odebírali na konci května pracovníci Severočeských vodovodů a kanalizací, rozbor pak provedl Výzkumný ústav vodohospodářský v Praze.

Peníze na provedení odběrů a rozborů vzorků odpadních vod ze škol získala městská policie v Jirkově z dotace na prevenci kriminality. Výsledky rozboru prokázaly, že někteří lidé, kteří chodí do základních a středních škol, zřejmě užívají marihuanu a pervitin. Může jít o děti a studenty, stejně jako o učitele a zaměstnance školy.

Jak velké množství látek souvisejících s užívání drog v odpadních vodách bylo, to nechce radnice v Jirkově říct. Nejde prý ani posoudit o jak závažný problém jde – doteď se podobný průzkum dělal jen v Orlové na Ostravsku, chybí tedy více srovnávacích dat.

Pracovníci odebírali vzorky ráno v osm hodin, pak po velké svačině a na konec po obědě.

Na středních školách dominovala marihuana, na základních se více objevoval pervitin, a to obzvláště na jedné ze základních škol, která je v Jirkově považovaná za jednu z těch rodiči nejvyhledávanějších.

Město coby zřizovatel bude podle místostarostky Dany Jurštakové z ODS trvat na tom, aby se od září školy více věnovaly protidrogové prevenci. Městská policie už teď nabízí rodičům zdarma testy na užívání drog. Přijít si pro ně mohou buď na služebnu anebo si o ně mohou říct asistentům kriminality, a to 24 hodin denně.

autor: Jan Beneš
Spustit audio

Související