Města přišla o nezaměstnané ve veřejné službě. Chtějí je získat zpět

12. prosinec 2012

O desítky, někde i o stovky nezaměstnaných, zařazených do veřejné služby, přišla města na Chomutovsku. Lidé bez práce pomáhali s úklidem veřejných prostranství, pomáhali ve školách a v neposlední řadě v zimě s odklízením sněhu. Teď nepracuje nikdo a města přemýšlí, jak získat nezaměstnané zpět.

Mezi nezaměstnanými se kupodivu najdou i ti, kteří pracovat chtějí a přivítali by samozřejmě i nějakou odměnu. Například osmačtyřicetiletá Marie z Chomutova by do práce chodila s chutí: „Protože mi to nabídli, abych si mohla přilepšit i pracovně a když chci dělat, proto to dělám ráda.“ Bez práce už je více než pět let a protože nemá vzdělání, práci sežene jen těžko. Práce se ale neštítí: „Tady uklízím nepořádek, sbírám papírky a mě to baví, já to dělala vždycky ráda.“

S veřejnou službou byli v Chomutově spokojení, prozradil náměstek primátora Martin Klouda z ČSSD: „My jsme veřejnou službu velmi využívali už od začátku té sociální reformy, kdy jsme zahájili spolupráci s úřadem práce. V tuto chvíli je to pro nás zásadní věc, protože například na technických službách nám pracuje šedesát pracovníků, kteří bohužel během jednoho dne skončili a nám chybí šedesát lidí.“

Lidé ale mají podle něj zájem dál pracovat. „Už jsme se s tím setkali při počátku veřejné služby... V tuto chvíli jsme oslovili lidi, kteří pracovali a máme do dvaceti zájemců, kteří by rádi pokračovali ve veřejné službě... Budeme chtít, aby by pro nás pracovali - tím pádem pro ně připravujeme nějakou formu smlouvu a samozřejmě formu odměňování.“ konstatuje Klouda.

Pořádně naštvaný je i kadaňský starosta Jiří Kulhánek z ODS. Ten podobný konec veřejné služby očekával, chce ale udělat maximum pro to, aby se nezaměstnaní opět vrátili do práce: „Veřejná služba, když byla v roce ještě 2011 provozována městy, byla postavená na motivaci lidí, kteří chtějí pracovat, aby si mohli zvýšit sociální dávku. To se bohužel od roku 2012 změnilo. Dostalo se to pod úřady práce, všichni měli navýšené sociální dávky a byli více méně nuceni chodit na veřejnou službu. Tím pádem nebyli lidé motivováni a snažili se veřejné službě uniknout... Byl bych velice rád, kdyby se vrátili k původnímu systému, který fungoval do roku 2011 bezvadně ve všech městech a obcích České republiky a šetřil peníze státu.“

O odměnách nezaměstnaným rozhodnou už příští týden chomutovští zastupitelé. Zvažují, že by jim denně dávali padesáti až stokorunovou stravenku.

autor: Eva Holá
Spustit audio