Měsíc se Zemí chystají stínohru: Procházka lednovou oblohou

Zatmění Měsíce 10. prosince 2011
Zatmění Měsíce 10. prosince 2011
0:00
/
0:00

Úkazům na lednové obloze, osvícené osmi jasnými hvězdami Orionu, dominuje úplné zatmění Měsíce.

Máme tu nový rok s letopočtem 2019 a před sebou nové zážitky, které nám může přinést pohled na hvězdnou oblohu. Lednovou atrakcí bude úplné zatmění Měsíce. Ještě významnější bude přechod Merkuru přes Slunce letos v listopadu. Teď však máme nad hlavou zimní oblohu, která, pokud nás neodrazí mráz, skýtá podívanou na jednu z nejkrásnějších částí hvězdného nebe.

Té bezesporu dominuje Orion – souhvězdí složené z osmi jasných hvězd. Pod jeho pásem je vidět krásná mlhovina M 42. Snadno rozpoznatelné je i souhvězdí Býka s jasnou hvězdou Aldebaran a shora shlížející otevřenou hvězdokupou Plejády, lidově zvanou Kuřátka. Souhvězdí Velkého psa sice nevychází příliš vysoko, ale září v něm nejjasnější hvězda oblohy Sírius. Její jas není dán velikostí, nýbrž tím, že je od nás vzdálena jen devět světelných roků. K výrazným zimním souhvězdím patří Blíženci s jasnými hvězdami Castor a Pollux, které spolu s pěti dalším jasnými stálicemi můžeme uspořádat do pomyslného mnohoúhelníku – jakési orientační obdoby jarního či letního trojúhelníku.

Z planet uvidíme Merkur počátkem měsíce ráno nad jihovýchodem, podobně pak Venuši a Jupiter, které 21. ledna zazáří velmi blízko sebe. Mars uvidíme večer, zatímco Saturn ráno nad jihovýchodem. Uran je viditelný v první polovině noci, Neptun pak večer při západu – obě tyto planety však pouze v dalekohledech.

Hvězdokupa Plejády

Pomalu nás opouští krátkoperiodická „vánoční kometa“ Wirtanen, která byla 16. prosince nejblíže Zemi a pak se jako nadýchnutý mlhavý obláček nechala spatřit blízko atraktivních Plejád. Podrobnosti o ní včetně fotografií najdete na webu České astronomické společnosti.

Už jsem se zmínil o úplném zatmění Měsíce. Dojde k němu 21. ledna ráno a mělo by být vidět téměř v celém svém průběhu, protože Měsíc zapadá krátce před osmou hodinou SEČ – několik minut po konci částečné fáze zatmění. Přitom s východem Slunce se tato fáze potká jen na tři minuty. Plný stín Země začne překrývat měsíční disk ve 4:34 hodin, až ho v 5:41 hodin zakryje úplně, a to na 1 hodinu a 2 minuty! V 6:43 se Měsíc opět začne objevovat. Velikost zatmění dosáhne hodnoty téměř 1,2 měsíčního průměru. Tak doufejme, že zajímavému úkazu bude přát i počasí.

Jsme v závěru naší procházky, zbývá uvést ještě fáze Měsíce. 6. ledna nov, 14. ledna první čtvrť, 21. ledna úplněk se zmíněným zatměním a 27. ledna poslední čtvrť. Přejeme vám úspěšný vstup do nového roku a při toulkách vesmírem ničím nerušený pohled!