Měsíc je z větší části utvořen ze Země a vznikl prý jen za několik hodin
O vzniku našeho souputníka Měsíce diskutují astronomové déle než jedno století. Podle posledních výzkumů by asi 60 procent materiálu Měsíce mělo pocházet ze Země.
V červnu 2019 jsme v naší rubrice problém vzniku Měsíce nastínili a zároveň přiblížili i novou teorii, s níž v té době přišli vědci z Yaleské university. Publikovali ji v časopise Nature Geoscience. Americko-japonský tým tehdy zkoumal chemické vlastnosti magmatu proto-Země a z nového modelu, který počítal se srážkou naší rozžhavené a částečně natavené planety s neznámým tělesem velikosti Marsu, odvodil, že Měsíc je asi ze čtyř pětin utvořen z proto-Země.
Gigantické šplouchnutí
K události mělo dojít, když bylo Zemi asi 50 milionů roků; srážka zahřála magma na mnohem vyšší teplotu než tuhé dopadající těleso, a to – zjednodušeně řečeno „vyšplouchlo“ na oběžnou dráhu kolem Země a vytvořilo zárodek Měsíce. To vysvětluje, proč je mnohem více pozemského materiálu v povrchových vrstvách našeho souputníka, píše se v uveřejněné studii.
Ještě v 60. letech minulého století se většina astronomů domnívala, že náš souputník tvoří převážně materiál vyrvaný při kolizi z impaktoru, tedy z neznámého tělesa, a to v obráceném poměru. Analýza měsíčních hornin z výprav Apolla však prokázala, že Měsíc je složen převážně z pozemského materiálu. V 70. letech se proto prosadila teorie tzv. „velké srážky“; neznámé těleso si astronomové později pojmenovali „Theia“. Blízkost poměrů izotopů pozemských a lunárních hornin však teorii poněkud zpochybnila, na scénu se vynořily i jiné varianty vzniku Měsíce, avšak žádná z nich nedokázala tyto okolnosti uspokojivě vysvětlit.
Theia se vrací do hry
Na podzim 2022 však astronom Jacob Kegerreis s kolektivem autorů publikoval výsledky založené na dosud nejpřesnějších simulacích, které kdy byly k vysvětlení použity. Ty vracejí do hry Theiu. Metoda jemné částicové hydrodynamiky v obrovském rozlišení, která napodobila srážku ve 400 simulacích, zabrala řetězci superpočítačů až 50 hodin výpočetního času!
Původní studie:
J. A. Kegerreis, et. al.: „Immediate Origin of the Moon as a Post-impact Satellite“. The Astrophysical Journal Letters (937, 2022, L40)
Výsledky publikované v časopise The Astrophysical Journal Letters ukázaly, že asi 60 procent materiálu Měsíce by mělo pocházet ze Země, zatímco dřívější modely předpokládaly, že Měsíc tvoří z 80 procent materiál Theiy. Nová hypotéza navíc dobře souhlasí s parametry dráhy Měsíce i se sklonem jeho oběžné dráhy vůči zemskému rovníku. A nakonec možná nejpřekvapivější poznatek z nových výpočtů – podle nich Měsíc vznikl jen několik hodin po srážce! Uvidíme, zda tohle vše v příštích letech potvrdí, či upřesní mnohem podrobnější geologický průzkum našeho souputníka, třeba už přímo na místě.
Související
-
Tajemství vzniku Měsíce a alchymie v křesťanské Evropě, pod ochranou Páně
Vznik Měsíce: astronom Pavel Gabzdyl – Alchymie mezi snem a skutečností, 2. část/ Co Bůh dovolí: chemik Vladimír Karpenko – Historie: Královská hra Říma s Judeou a nebesy
-
Nová teorie: Měsíc je převážně z „vyšplíchlého“ zemského magmatu!
Jak vznikl Měsíc? O zrodu našeho souputníka diskutují vědci už více než jedno století – a někteří z nich jsou přesvědčeni, že už našli správnou odpověď.
-
Druhé pátrání po Sámově hradu Wogastisburgu a dosud nevyřešená záhada vzniku Měsíce
Hledání Wogastisburgu, 2. část: archeolog Josef Bubeník – Kde se vzal náš Měsíc: astronom Pavel Gabzdyl (repríza) – Procházka říjnovou oblohou
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.