Merlin Sheldrake: Propletený život. Jak houby utvářejí svět, mění naši mysl a ovlivňují budoucnost

Kdo a kdy přišel s revoluční myšlenkou, že lišejníky jsou vlastně podvojná společenství, symbiotické spojení dvou zcela odlišných organismů, houby a řasy?

Knihu Merlina Sheldrakea „Propletený život. Jak houby utvářejí svět, mění naši mysl a ovlivňují budoucnost“ z produkce Nakladatelství Kazda můžete získat, pokud správně zodpovíte naši soutěžní otázku.

Své odpovědi posílejte na adresu planetarium@rozhlas.cz. Nezapomeňte přitom uvést své plné jméno a poštovní adresu, abychom věděli, kam případnou výhru poslat. Máte na to čas do neděle 24. ledna. Hodně štěstí!

Správná odpověď na minulou otázku

Kdo a kdy založil v Praze první kavárnu a kde se tato kavárna nacházela?

Sice existují i starší zmínky, ale prvním prokazatelným pražským kavárníkem byl podle všeho Giorgio Diodato, syrský křesťan původem z Damašku, který se v Praze usadil počátkem 18. století a svou kavárnu začal provozovat nejpozději v roce 1714. Kde se tento podnik nacházel není úplně jisté – často se uvádí, že to bylo v blízkosti Malostranské mostecké věže, ale podle Karla Černého uvádí Diodatova propagační brožurka, že kavárník své produkty prodával v Jezuitské, dnešní Karlově ulici na Starém Městě.

Knihu Karla Černého „Ze zámoří do Čech: Čokoláda, čaj a káva v raném novověku“ od nás za správnou odpověď dostane pan Václav Dalecký z Mladé Boleslavi. Gratulujeme.

kniha, čtenář, knihy, literatura

O soutěži

Každý měsíc hrajeme o hodnotnou novou knihu. Soutěžní otázku uslyšíte na konci každého pořadu a její znění najdete i na tomto místě. Knihu vyhraje ten z vás, jehož odpověď bude co nejpřesnější a nejúplnější (není-li stanoveno jiné kritérium). Správné znění odpovědi spolu se jménem výherce se dozvíte přímo v pořadu a také zde, na našem webu.